2.1.2018

Přemítáte, jestli zítra vůbec vstát a jít zase do práce? Nebo svoji práci milujete nade vše a chodit do ní vás těší? V následujícím článku zjistíte deset překvapivých faktů, které možná váš náhled na tuto každodenní rutinu změní.

1.Nejčastější důvod k výpovědi

Přestože si mnoho lidí stěžuje u skleničky v baru na výši svého platu, nejčastějším důvodem k ukončení pracovního poměru nejsou peníze. Tím bývá nekvalitní vedení. Zaměstnanci rádi pracují pod manažerem, který je zodpovědný za své jednání a je schopný přijmout i negativní zpětnou vazbu.

 2.Kolegové nemusí být vaši nejlepší přátelé

Trávíte s nimi dlouhé hodiny, někdy více času než se svou vlastní rodinou. Jenže vám i jim většinou jde o stejný cíl, a tím je kariérní postup. Buďte proto obezřetní. Chovejte se přátelsky, ale vymezte si své hranice a zachovejte profesionalitu. I ten nejbližší kolega může vaši kariéru ovlivnit – v tom dobrém, ale bohužel i v tom špatném směru.

3.Do práce se musí chodit každý den

Tento fakt může dělat problém například některým čerstvým absolventům. Škola je zajisté také povinnost, ale pokud nepřijdete na jednu přednášku, střílet se z toho nebude. Oproti tomu do práce – jak všichni dobře víme – se musí chodit denně. Nicméně, situace na pracovním trhu se s postupem času lepší a některé firmy dnes nabízejí možnost určitou část pracovní náplně plnit z domova. Jedná se o různé podoby tzv. home office. Bohužel to ale není u každé společnosti samozřejmostí.

4.Firemní večírek je lepší zvládnout bez alkoholu

Vánoční večírky mohou být neskutečná zábava, ale na druhou stranu i krok k výpovědi. Alkohol rozvazuje ústa a smývá zábrany. Pokud překročíte tuto hranici, může vám z úst vyklouznout něco, čeho byste v pondělí ráno mohli litovat.

Je lepší předejít trapným situacím, které by vás poznamenaly na dlouhou dobu a mohly mít za následek stagnaci kariérního růstu. Takže za nás firemní večírek ano, ale hlídat si onu pověstnou hladinku. Někdy neuškodí být nenápadným pozorovatelem z zpovzdálí.

5.Práce z domova znamená menší stres

Někteří z nás pracují raději ráno, některým jde práce od ruky spíše v pozdních večerních hodinách. Pokud vás zaměstnavatel nechá pracovat z domova, může to znamenat větší efektivitu práce. Odbourají se tím i spousty nepříjemných aspektů, jako jsou ranní upravování nebo pauza na cigaretu s kolegou, kdy si dlouhé minuty budete vyprávět o víkendových zážitcích, a tím odsouvat povinnosti. Ale jak už jsme předeslali výše, forma jakéhokoliv home office bohužel stále zůstává výsadou jen několika profesních oborů.6.Nejlépe hodnocená práce

Hodnotit regiony, ve kterých se vydělává nejvíce, je víceméně zbytečné. U nás samozřejmě dlouhodobě vede Praha. Pokud byste však hledali oblast, kde si průměrně přijdete na nejlepší peníze, je tím příznačně nazvaný obor peněžnictví a pojišťovnictví. Nejlépe placenou pozicí je pak řídící letového provozu.

7.Nejhorší práce

Anketu o nejhorší práci, kterou si můžete vybrat, vyhrála jednoznačně uklízečka, za níž následovali poslanec a sekretářka. Uklízečka ve zdravotních a sociálních zařízeních pak patří na první místo nejhůře placené pozice.

8.Co je v domě, není pro mě

Pozor na vztah na pracovišti. Lásku či sex na pracovišti zažil každý druhý, většina z nás přiznává občasný flirt. Pokud však takový vztah nedopadne, čekají vás týdny a měsíce každodenního střetávání s vaším ex a pracovní výkony budou rapidně klesat. Lepší než řešit následky takového vztahu je problémům předcházet. I když změnit práci můžete vždycky.

9.Spokojenost v práci

Starší lidé bývají v práci spokojenější. Možná za tím stojí fakt, že mladší generace je mnohem ambicióznější a cílevědomější. Touží stále dosahovat nových a vyšších cílů a častěji mění svá zaměstnání. Starší generaci naopak vyhovují jistoty, které jim dlouhodobé zaměstnání přináší.   

10.Kolik se musí přidat, abyste se cítili šťastní

Dnešní generace nehodnotí svoji práci podle platu. Pokud v práci, která je nenaplňuje, dostanou několikaprocentní zvýšení, nemusí se na jejich pocitech změnit vůbec nic. Pro mladé lidi je daleko důležitější, zda je jejich práce baví, zda v ní vidí smysl, zda mají dostatek tvůrčí svobody a podporu od svého nadřízeného.

Který fakt vás překvapil? Zažili jste někdy pracovní flirt? Je pro vás přidání dostatečnou motivací, abyste v práci zůstali? Svěřte se do komentářů pod článkem.

Hana Šormová

Usnadněte si hledání.