16.7.2018

Většina zaměstnanců strávila předchozích jedenáct měsíců nedočkavým vyhlížením vysněných čtrnácti dnů, kdy zamknou kancelář a opustí nejen město, ale nejlépe rovnou republiku.
Jenže každá dovolená jednou skončí a dřív nebo později nás budou zase vítat kolegové.

Ideální situace samozřejmě nastává ve chvíli, kdy svou práci děláme rádi a o nějakém stresu z návratu nemůže být ani řeč. Bohužel o něčem takovém může hovořit jen menší část prací povinných. Ty ostatní čeká nepříjemný střet s každodenní rutinou a záplava nových povinností. Jak si první dny v práci usnadnit? Zkuste tři jednoduché tipy.

  1. Dopřejte si dva bonusové dny

Jaký je nejhorší způsob, jak uzavřít svou dovolenou? Vrátit se během nedělní noci a v pondělí ráno už spěchat do práce. „Šoková metoda“ se dobře uplatní, když lezeme do studené vody, v případě přechodu z dovolenkového do pracovního režimu však absolutně není na místě. Abyste tvrdý náraz návratu do každodenní reality zmírnili, přidejte k době pobytu nejméně dva dny navíc. Po příjezdu domů tak budete mít dostatek času se vzpamatovat z cesty, vybalit, uspořádat si fotky a dát se dohromady. Pokud jste na to letos při plánování nemysleli a už teď máte časový rozvrh pevně daný, zkuste – je-li to možné, tedy například pokud cestujete autem a nejste vázáni na konkrétní letenky – se vrátit alespoň o den dříve. V případě čtrnáctidenního volna nebude zkrácení dovolené o čtyřiadvacet hodin tolik vadit, zato doma přijde tento čas navíc velmi vhod.

  1. Zkuste malou nebo velkou změnu

Proč se nám tolik nechce opět naskočit do rozjetého pracovního kolotoče? Jedním z důvodů je vědomí toho, že nás čeká rutina, kterou jsme na dovolené mohli opustit. Zatímco během volna jsme si dovolili prožít každý den jinak, návratu se nese ve znamení všednodenní šedi. Zkuste tedy protentokrát nezapadnout do kolejí, které jste opouštěli, pomůže vám to udržet si svěží mysl. I malé oživení pracovního života stojí za to. Pomůžou drobné změny: ukliďte si pracovní stůl (nebo raději rovnou celou kancelář),  upořádejte si ikony na ploše počítače, vyzdobte si pracoviště květinami, fotografiemi či suvenýry z právě skončené dovolené. Během obědové pauzy vyrazte ven a najezte se v okolí. Zvolte jiný způsob cesty do práce – je léto, tak proč nevytáhnout třeba kolo?
Pokud však stres z blížícího se návratu do zaměstnání poznamená druhou polovinu vaší dovolené, něco je špatně. Využijte čerstvě nasbíranou energii k obtížnému, ale důležitému zamyšlení: stojí mi za to po zbytek života trávit každý den činnostmi, jejichž smysl mi uniká? Právě na dovolené se často formují odhodlání, ke kterým sbíráme odvahu celý rok. Jestli už delší dobu převalujete v hlavě myšlenky na výpověď, pak vězte, že nikdy nebyla lepší příležitost to „rozseknout“. Kdy, když ne teď?

  1. V září ještě jednou

Léto je sotva v polovině a vy už máte dovolenou za sebou?  Všichni kolem vás se na ní teprve chystají, případně jsou zrovna pryč, ale vás po zbytek prázdnin čeká už jen pracovní režim… A kdo říká, že to tak musí být? Existuje jeden spolehlivý způsob, jak si prodloužit letní sezonu: vyrazit ještě jednou, byť třeba blíž a na kratší dobu. Návrat z první, „hlavní“ dovolené nebude tak bolet – víte, že vás zanedlouho čeká příjemné opakování. Ale lze na to nahlížet opačně: s vědomím toho, že jednu dovolenou už máte zdárně za sebou, nebudete kvůli té další pod tak silným psychickým tlakem (jen si vzpomeňte, kolik starostí s sebou nese shánění ubytování, balení a vyřizování potřebných dokladů – to všechno už budete mít pěkně zmáknuté). Pokud navíc zvolíte zářijový, případně raně podzimní termín, je pravděpodobné, že se vám podaří snadno sehnat ubytování. Konec sezony také znamená méně turistů a příznivější ceny.

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.