30.10.2018

Aneb hitparáda maličkostí, které dokážou proměnit pohodu v kanceláři na bitevní pole. Znají to všichni, kteří jsou nuceni pobývat při práci v jedné místnosti spolu s dalšími kolegy. Stačí, aby se sešlo několik různě naladěných pracovníků, a konflikt je na spadnutí…

Teplo, nebo zima?

Zvláštní, že něco tak zdánlivě nevinného jako tělesná teplota může způsobit tolik napětí. Zatímco jeden horkokrevný zaměstnanec si užívá studeného větru vanoucího z pootevřených oken, za nimiž právě zuří listopadová plískanice, zimomřivý kolega se co nejdál od něj choulí ve svetru a dýchá si do prostydlých dlaní. V létě pak jedni nadávají na klimatizaci, která jim způsobuje věčné nachlazení, zatímco jiní nedají dopustit na chladivé osvěžení a tlačítko k jejímu ovládání brání vlastním tělem.

Má tahle věčná rozepře vůbec nějaké řešení? Jedním slovem: nemá. U nás jsme na něj tedy zatím nepřišli… a co vy? Jak řešíte spory o rtuť na teploměru?

Hudební kulisa

Občas se na práci musíte plně soustředit a každé hlasité vyrušení vás tedy přivádí do nepříčetnosti. V takových chvílích je pochopitelné, že vás vytáčí rozhýkaný tón rozhlasového moderátora, který svou dopolední show vesele prokládá jednou reklamou za druhou. A jindy se věnujete něčemu tak nezáživnému, že byste naopak nepohrdli ani dechovkou – hlavně, že díky tomu neusnete. Jenže pokud se každý člen kancelářského osazenstva právě nachází v jiné fázi, je těžké hledat shodu. Tak jak – rádio ztišit, přeladit, či vypnout? Naštěstí v tomto případě existuje jednoduché opatření: nasadit si sluchátka s vlastní hudbou, nebo prostě použít špunty do uší.

U okénka, nebo do uličky?

Nejen při nástupu do letadla vyvstává tohle dilema – i v kanceláři mají jednotlivá místa své výhody a nevýhody. Kdo sedí u okna, může sice ve chvílích nudy čerpat inspiraci z výhledu, zato bude čelit neustálým prosbám o jeho otevření, případně zavření. U ledničky zase máte jistotu, že nejméně šestkrát denně vás někdo požádá, ať mu podáte svačinu. Sami tu svou však máte pěkně po ruce, a to taky není k zahození. Hned vedle dveří jste sice přímo na ráně, pokud někdo zaklepe, zato se můžete v nepříjemných situacích nenápadně rychle vytratit. Tak co teď? Nejprve si ujasněte, jaké jsou vaše priority, a podle toho si zvolte vhodné místo. Obsazeno? Pokud se nechcete smířit s jinou alternativou, nezbývá než začít smlouvat. Řešením může být třeba nepopulární, zato spravedlivá pravidelná výměna.

Introvert vs. extrovert

Kanceláře typu open space mají sice mnoho výhod (ostatně proto vznikly), ale popravdě řečeno, většina z nich po nějaké době rychle vybledne. Dnes najdeme málokterého zaměstnance, který by oceňoval, že se každý den tísní v jedné místnosti s desítkami kolegů, kteří jako na potvoru všichni do jednoho pilně pracují, zatímco zrovna on jako na potvoru právě ne a ne chytit inspiraci… Pobyt v takovém prostoru je pochopitelně zvlášť náročný pro ty, kteří se společnosti raději straní, tedy introvertně založené jedince. Když na jejich psychiku denně útočí množství vjemů ze strany komunikativnějších spolupracovníků, pracovnímu výkonu to právě neprospívá. A naopak: společenské typy zrovna neuvítají, pokud od svých kolegů uslyší nanejvýš jeden tichý pozdrav denně.

Každá kancelář je zkrátka mikrosvět sám pro sebe. Co způsobuje největší nedorozumění u vás? Napište nám do komentářů a nezapomeňte připojit rady, jak se s tím vypořádat.

 

A co plánujete vy? Najít si novou práci?