9.5.2017

Přemýšlíte, jak efektivně strávit prázdniny a něco málo si k tomu vydělat? Chcete se na druhou stranu ale i bavit? Brigáda nemusí být jen nutné zlo.

Ujasněte si  požadavky

Začněte tím, že si rozmyslíte, jaké jsou vaše priority. Chcete si vydělat co nejvíce? Potřebujete získat zkušenosti v oboru? Nechcete se moc nadřít? To všechno jsou aspekty, které ovlivňují výběr brigády. Pomoct vám může náš test Poznej sám sebe, který odhalí, pro jaký typ práce máte přirozené dispozice.

Pokud se poohlížíte po první brigádě, možná si jen chcete vydělat nějaké peníze. Nezapomeňte ale na to, že si můžete už teď jako studenti rozjet cestu ke své kariéře. Zkuste se zamyslet nad možnostmi, které by vám mohly vylepšit životopis. Vezměte v úvahu i ty, které sice teď třeba ještě nejsou tak dobře placené, zajistí vám ale díky praxi lepší plat v budoucnu. I v případě, že hledáte jen jednorázovou práci, pro vás ale máme dobrou zprávu. Přes léto se brigádníkům otevírá spousta nových pozic, které nevyžadují žádné zvláštní vzdělání či schopnosti. Je to např. obsluha na plovárně, točení zmrzliny nebo animátorství v hotelu.

Nejde to, nejde to – nenechávejte to na léto

Nabídky briád pro mladé jsou už v plném proudu. Čím dříve začnete hledat, tím vyšší máte šanci na úspěch. Nejlépe placené brigády jsou samozřejmě nejoblíbenější, a tak mizí nejrychleji. O které jde? Jedná se zejména o ty, ve kterých uplatníte buď své vědomosti – doučování, průvodcovství, obor IT – anebo ty, které vyžadují fyzickou sílu  jako např. práce na stavbě, stěhování nebo rozvoz zboží.

Pro opozdilce se ale nějaký ten flek také určitě najde a to zejména v hlavním městě, kde je v létě poptávka hlavně v oblasti turismu. Zde můžete najít brigádu na pozici obsluhy, barmanů nebo pokojských. Uplatnění v této oblasti navíc dostává nový rozměr s rozšířením působení portálu AirBnB. Majitelé bytů, kteří nabízejí svůj apartmán ke krátkodobým pronájmům, totiž často shánějí lidi na úklid nebo správu rezervací. Jedná se většinou o brigádu dobře placenou a časově nenáročnou.

Sbírejte body do životopisu

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se dostanou velmi mladí lidé na vysoké pozici, ještě než vyjdou ze školy? Nehledejte za tím jen tzv. tlačenku skrze dobré známosti. Tito lidé nehledají výmluvy, ale cesty, jak do oboru proniknout od základu a nasbírat vysoce ceněnou praxi. Pokud sníte o práci šéfredaktorky v módním časopisu, musíte se mimo jiné i dobře orientovat v prostředí, ze kterého tato práce vychází, mít zkušenosti a být takzvaně ‘vypsaná’. Mnoho úspěšných začínalo na postu služebníčka a donašeče kávy. Nasávali informace, učili se od starších a to vše pak zúročili ve své kariéře. Koukejte se kolem sebe, vnímejte a učte se. A nebojte se riskovat tím, že přes léto půjdete psát „štěky“ do redakce nebo pomáhat s korekturami. Možná si vyděláte méně než balením hamburgerů ve fastfoodu, získáte ale kontakty a zkušenosti, které později rádi využijete.

Klepejte na vícero dveří

Našli jste si vysněnou brigádu, poslali e-mail, ideálně i s přiloženým životopisem a nic? Nebojte se rozjet to na více frontách, štěstí totiž přeje připraveným. Vyberte si několik dalších alternativních pozic v případě, že ta nejlepší nevyjde. A co víc, nebojte se ani pohovorů. Zatímco se rozhlížíte po možnosti přivýdělku, choďte na pohovory ‘na zkoušku’. Absolvování několika zkusmých výběrek vás alespoň částečně zbaví nervozity a vy nabudete jistoty, až přijde čas na hledání práce na plný úvazek. Ve skutečnosti nejde o nic těžkého, je to konverzace, která se dá natrénovat. (Více o tom, jak uspět při pohovorech v rubrice Rady a tipy)

Mám smlouvu a nebojím se ji použít

Obzvláště u krátkodobých pracovních poměrů jako jsou brigády, si chraňte svá práva smlouvou. Nedejte na rádoby přátelská slova a nenechte se oklamat. Ve smlouvě musí být uvedený popis práce, kterou budete vykonávat, místo, kde bude práce probíhat, a den nástupu. Mimo tyto věci jsou ve smlouvě i jiné údaje jako např.: výše odměny nebo pracovní doba. Smlouvu si pozorně přečtěte před tím, než ji podepíšete. Zní to jako samozřejmost, ale jak se říká: „dvakrát měř, jednou řež“.

Připravila Simona Katzer