2.10.2018

Něco na vás leze? Pak možná zvažujete, že se zítra „hodíte marod“. Jenže… to by se muselo finančně vyplatit. Dovolme si malý kvíz: kdo z vás tuší, zda vám zaměstnavatel takový den strávený doma proplatí? Pojďme se spolu podívat na to, jak jsou momentálně nastavena pravidla vyplácení nemocenské a co bude možná brzy zase jinak.

Jak je to teď?

Momentálně platí, že pokud zaměstnanec onemocní, první tři dny nemoci (tzv. karenční dobu) stráví doma „zdarma“. Teprve v případě, že ho choroba připoutá na lůžko na delší dobu, získává nárok na částečnou náhradu ušlé mzdy (v současnosti je její výše stanovena na tři pětiny průměrného denního výdělku). Taková situace pochopitelně vede k tomu, že řada lidí se raději rozhodne dorazit do práce i v horečkách, protože přijít o třídenní výplatu už se na rodinném rozpočtu může znatelně projevit. Když se v poslanecké sněmovně nedávno oprášilo téma zrušení karenční doby, leckdo to proto uvítal jako dobrou zprávu.

Co je to vlastně karenční doba

Karenční dobu zavedla vláda Mirka Topolánka už před dvanácti lety. Cílem byly – jak jinak – finanční úspory a vylepšení kondice státního rozpočtu. Třebaže z hlediska zaměstnanců se jednalo o nepopulární opatření, vláda si od něj zjevně slibovala reálný přínos, neboť z návrhů na zrušení (kterých se během uplynulých let objevilo hned několik), prošla v roce 2008 pouze jediná úprava: snížení odvodů firem. Ty jsou tak se současnou situací spokojeny – jejich zaměstnanci totiž nemají důvod pravidla zneužívat ani je tento systém nemotivuje k tomu, aby náhle „onemocněli“. V poslední době ale zaměstnavatelům přibyl důvod ke znepokojení – vše se možná bude brzy měnit.

Budeme zase stonat bez obav?

Karenční dobu dlouhodobě kritizují poslanci sociální demokracie, kteří od jejího zavedení pravidelně přicházeli s návrhy na opětovné zrušení. K tématu se po delší odmlce vrátili letos v květnu a mohli slavit první úspěch – jejich novela zákona ve sněmovně prošla prvním čtením. Konkrétně požadovali návrat k systému proplácení 60 % mzdy i během prvních tří dnů, přičemž náklady by podle ČSSD měl hradit zaměstnavatel. Jako jistou formu kompenzace mu mají být sníženy odvody na zdravotní pojištění o 0,2 %, což státní kasu vyjde na více než 3 miliard korun ročně.  

Už je jasno: chystá se zrušení

O čtyři měsíce později, 24. září, bylo jasno: navzdory kritikům z řad opozičních poslanců i zástupců firem se podařilo novelu zákona dotlačit do vítězného konce. Je to jen pár týdnů, co poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že od července příštího roku karenční doba skončí. Na otázku z titulku tedy můžeme odpovědět: ano, první tři dny nemoci by měly být opět placené. Nicméně s naprostou jistotou to zatím tvrdit nelze – třebaže koalice se (byť s jistými zádrhely) nakonec shodla, než novela vstoupí v platnost, budeme si muset počkat ještě téměř rok. A při současné politické situaci je možné, že se do té doby pravidla opět změní.

A co plánujete vy? Najít si novou práci?