6.8.2018

Je třetí tisíciletí a rychlost připojení k internetu nám konečně dovoluje zažívat sen našich prarodičů – videohovory. A jelikož se dá takhle videohovořit kdekoli a kdykoli, na řadu musely nutně přijít i pracovní videopohovory. V čem všem se takový pohovor liší od běžného osobního setkání? Čtěte dál a technika vás nepřekvapí.

V první řadě se ujistěte, že máte notebook připojený do zásuvky, případně plně nabitý telefon. Ve druhém případě si vymyslete způsob, jak zajistíte, že se mobil nebude během hovoru hýbat. Akční záběry jsou možná dobré pro video z dovolené, ale váš potenciální nadřízený kvůli tomu trpět nemusí. Kromě toho si také budete chtít dělat poznámky. Smartphone na selfie tyči tedy rozhodně není správná volba. Hodí se také mít při ruce svůj životopis nebo další dokumenty, které jste v odpovědi na inzerát poslali jako přílohy.

Rozhodně doporučujeme opatřit si malá sluchátka, která vám nezkazí účes, ale výrazně přispějí ke kvalitě hovoru. V poslední řadě – to by ale měla být samozřejmost – si zkontrolujte, zda vám všechna technika funguje, než to bude naostro.

Jelikož při takovém rozhovoru nesedíte tváří v tvář vašemu protějšku, může být těžké udržet jakýsi oční kontakt. Nedívejte se na svou hlavu v dolním rohu displeje, i když vás to bude svádět kontrolovat, jestli dobře vypadáte. Ideální je dívat se přímo do čočky fotoaparátu nebo webkamery. Některá zařízení se také budou snažit „inteligentně potlačit šum“, což ale v praxi mnohdy znamená, že nebudete pořádně slyšet. Mluvte tedy raději zřetelně a nahlas.

Pokud budete videopohovor pořádat u sebe doma, ujistěte se, že jste doma sami. Jistě, proti nečekané návštěvě se obrnit nemůžete, ale pověsit si na dveře visačku NEVSTUPOVAT neublíží. To samé platí pro zařízení, na kterém pohovor uskutečňujete. Je rozumné povypínat všechny programy či aplikace, které by vás během hovoru mohly vyrušovat upozorněními. Některé operační systémy také mají tendence stahovat aktualizace a pak se znenadání vypnout do třiceti vteřin. Zakažte jim to.

Než vyrazíte do sídla společnosti na klasický pohovor, učešete se a hezky se obléknete. V případě videopohovoru udělejte to samé. Nespoléhejte na to, že vás druhá strana uvidí jenom od pasu nahoru. HR specialisté mají někdy zvláštní požadavky! Zkuste si sednout před zrcadlo. Vypadá vaše košile dobře? Nemuchlá se vám klopa saka? Nehrbíte se příliš?

Pak už jsou tu jenom stará známá doporučení. Nesnažte se za každou cenu být žoviální a odpovídejte na to, na co se vás personalista ptá. Buďte profesionální, ale zároveň sami sebou. Tak získáte práci, do které nebudete muset chodit se sebezapřením. Pokud vás videopohovor teprve čeká, přejeme hodně štěstí. Jestli ho už máte za sebou, dejte nám vědět v komentářích, jak to šlo. Těšíme se na vaše příběhy a další tipy!

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.