23.7.2019

Strávit studentská léta mimo školní lavice a namísto toho poznat exotické krajiny je sen mnoha zástupců dospívající generace. Kde na to ale vzít? Řešení je překvapivě jednoduché: spočívá v elegantním skloubení příjemného s užitečným, tedy práce a zábavy. Pokud vás zajímá, jak se dá pracovat a přitom cestovat, čtěte dál.

S počítačem kolem světa

V současné době lze napočítat stovky, ne-li tisíce zaměstnání, které lze provozovat pouze s minimální výbavou v podobě notebooku připojeného k internetu. Takoví pracovníci jsou obvykle na volné noze a sami sebe označují jako tzv. digitální nomády – jejich životní styl se v totiž v lecčems skutečně podobá tomu, který provozují kočovné kmeny. Na rozdíl od nich je ale k opuštění dočasné základy nevede sezónní nedostatek potravin, ale čistě chuť poznat zase něco nového. Stěhují se z místa na místo podle toho, kde se jim právě líbí (a samozřejmě, kde je Wi-Fi připojení, což dnes už znamená v podstatě kdekoliv). Velmi oblíbenou destinací je Bali, kde se už usadilo odhadem zhruba pět set Čechů.

Pokud milujete cestování, digitální nomádství a s ním spojená svoboda zní samozřejmě jako sen. Není nesplnitelný – ovšem cesta k němu je obvykle dlouhá. Než se totiž člověk vypracuje natolik, aby se mohl ocitnout na volné noze, potřebuje něco do začátků. Není však třeba věšet hlavu a vzdávat se svých plánů: láká-li vás strávit celé léto ve Španělsku nebo Spojených státech, ale nemůžete si dovolit zruinovat svůj rozpočet, není nic jednoduššího než si prázdninový pobyt jednoduše odpracovat.

Čím se dá vydělávat na cestách?

V letním období se zejména v tradičních turistických destinacích otvírá široká nabídka sezonních prací, pro které není potřeba kvalifikace a mohou ji tak vykonávat i ti, kteří zatím nedisponují diplomem z univerzity. Studenti velmi často najdou uplatnění jako hotelový personál, číšníci a servírky, au-pair nebo sběrači ovoce. Možnosti jsou nicméně daleko pestřejší – v podstatě záleží pouze na tom, jak velkou odvahu z neznámého máte. Kdo se nebojí opustit hranice Evropy, může zamířit i na vzdálenější kontinenty (čím dál populárnější je Austrálie nebo Nový Zéland). Je libo třeba sbírat čajové lístky na srílanských plantážích? Brigádničit na jachtě v Karibiku? Nabídnout své služby jako instruktor potápění či surfování? Pro řadu obdobných činností existují specializované servery, kde se poptávka střetává s nabídkou. Úspěšně fungují kupříkladu portály spojující zájemce o hlídání domu či bytu s těmi, kteří v nich po danou dobu zdarma bydlí a zalévají květiny, případně pečují o zvířata. Další možností je dobrovolnictví – ideální volba, pokud ve vašem žebříčku hodnot cestování a nové zážitky figurují výše než finanční zisk. Namísto mzdy dostanete většinou „jen“ ubytování a stravu, zato získáte bohaté zkušenosti, nové kontakty a nezapomenutelné zážitky.

Bude to vaše poprvé? Zkuste pracovní agenturu

Jednou z hlavních výhod je samozřejmě každodenní kontakt s jazykem, už po pár týdnech pravděpodobně budete hovořit lépe než po roce stráveném před tabulí. Ve volném čase pak můžete poznávat místní pamětihodnosti úplně stejně, jako byste tu byli pouze v roli turistů. Poměrně oblíbeným řešením je rozdělit si pobyt na dvě poloviny: nejprve pracovat a následně si dopřát zaslouženou odměnu v podobě cestování. Kdo má zpočátku obavy vyrazit na vlastní pěst, může využít služeb některé z desítek specializovaných agentur, které se na tento způsob práce zaměřují. Znamená to sice přijít o značnou míru svobody, neboť takové pobyty se obvykle realizují v rámci konkrétních programů s předem nastavenými podmínkami, na druhou stranu se nemusíte starat o žádné oficiální náležitosti (ubytování, potřebné dokumenty a další nezbytnosti za vás vyřídí zkušenější).

 

Neztrácejte čas – začněte hledat.