17.4.2019

Kde jsou ty časy, kdy největším „ternem“ byly stravenky nebo třináctý plat! Takové benefity už zaměstnanci dávno považují za samozřejmé, takže je očekávají zcela automaticky. Firmy je proto musí lákat na jiné bonusy. Co byste řekli třeba na kancelář, kterou můžete sdílet se zvířetem, tedy „pet-friendly“?

Donedávna platilo, že práce a domácí mazlíčci nejdou dohromady. Milovníci zvířat se museli spokojit nanejvýš s akváriem – hejno neonek přece jen příliš rámusu nenadělá a kolegové tak jen stěží budou namítat, že jim ryby znemožňují se soustředit. Majitelé koček, psů či jiných chlupatých společníků se však museli se svými svěřenci rozloučit na prahu bytu a nechat je po dobu své nepřítomnosti o samotě.

Celebrita Krasty                                   

To se během posledních let změnilo – i k nám už totiž pronikl trend tzv. pet-friendly office. Možnost vzít si do práce svého živého mazlíčka teď má čím dál víc zaměstnanců, především ve start-upech s „neformální“ firemní kulturou. Asi bude ještě dlouho trvat, než nás vrtění ocasů přivítá za přepážkou banky nebo na úřadě, ovšem v soukromých kancelářích si to můžeme dovolit. Podle jednoho z průzkumů už takovou možnost nabízí 7 % zaměstnavatelů, což rozhodně není málo. A některé firmy si na tom vybudovaly dokonce svou image – na veřejnosti se prezentují s neodmyslitelným maskotem v podobě „erárního“ čtyřnožce. Pro příklad není třeba chodit daleko, všichni jistě znáte Krastyho. Že ne? Je to ten sympatický kříženec teriéra, který byl dlouhá léta tváří vyhledávače Seznam.cz

Skvělý nápad, ale…

Je prokázáno, že kontakt se zvířetem snižuje stres a zvyšuje pracovní produktivitu. Má to ale háček, zvíře musí být klidné a vychované. A máme tu hned první zádrhel. Přítomnost psa v kanceláři má totiž i odvrácené stránky. Ne každý je ze zvířat zrovna „hotový“, takže slintající buldok pod stolem může některým kolegům poněkud komplikovat život. Zdaleka ne všichni pak ocení, pokud najdou chlupy cizího psa v klávesnici, o specifickém odéru nemluvě. Zkrátka: než si s sebou svého miláčka přivedete, je potřeba se přesvědčit o tom, že vám to u ostatních projde. Zejména si zjistěte, zda některý z členů týmu netrpí alergií na psí a kočičí srst.

Zvířecí školky – ideální kompromis

Nezapomeňte, že pro psa není kancelář pracovním prostorem jako pro vás, ale dobrodružnou opičí dráhou. Myslete proto na všechna rizika, která může taková hora chlupů způsobit. S kolegy se předem poraďte, kam budou mít zvířata raději rovnou vstup zakázán. Řada firem zvolila kompromis v podobě zvířecích školek – v rámci budovy určila vhodné místo pro shromažďování psů, jakýsi „útulek“, kam své svěřence během pracovní doby můžete odložit podobně jako děti do jeslí. Péči o ně tu mají na starosti ti z kolegů, kterým nedělá přítomnost zvířat potíže, a v jejich společnosti se naopak příjemně odreagují. Pro zbylou část osazenstva takové řešení nepředstavuje žádnou újmu, takže spokojené jsou všechny strany – včetně zvířete, které se jistě bude cítit lépe mezi svými než přivázané vodítkem ke kopírce.