28.11.2018

Ještě před pětadvaceti lety o spojení „home office“ nikdo neslyšel. S blížícím se koncem milénia ale stále více lidem začalo docházet, že je jejich práce sice baví, ale mnohem raději by ji dělali doma. Na vině může být protivný spolupracovník nebo tragicky pomalý počítač, který brzdí váš intelekt v rozletu.

Britští výzkumníci dokonce zjistili, že pro většinu lidí je samotné dojíždění do práce mnohem větším utrpením než práce jako taková. Vyčistit si zuby, pospíchat na vlak, mačkat se ve špičce s pokašlávajícími cestujícími, dopravní omezení, kvůli kterým máme pozdní příchody, a v neposlední řadě mnohdy až hodiny ztraceného času v koloně. Důvodů, proč dnešní zaměstnanci chtějí pracovat z domova, jsou desítky.

Práce z domova je skutečně skvělou alternativou pro všechny zaměstnance, kterým práce ve stísněné kanceláři neprospívá. Typicky jsou to lidé, kteří se živí kreativní prací, umělci všeho druhu, ale v posledních letech také programátoři, jimž k práci stačí jenom počítač připojený k internetu. V mnoha případech na této formě spolupráce může vydělat i zaměstnavatel, protože ušetří na nákladech spojených s vytvářením pracovního místa a prostoru.

Zákoník práce definuje home office jako práci mimo pracoviště zaměstnavatele, kterou si zaměstnanec rozvrhne podle vlastních potřeb a možností. Vy se tak nemusíte bát přesčasů a váš šéf vám je nemusí proplácet. Zde je zaměstnavatel poněkud v nevýhodě, protože má nad svým zaměstnancem jenom minimální kontrolu, a nedokáže tedy ovlivnit, zda bude zadaná práce odevzdaná včas. Když naopak začnete pracovat zběsilým tempem, abyste „to měli rychle za sebou“, neexistuje žádná bezpečnost práce z domova, která by vás ochránila před pracovním úrazem či přepracováním. V zájmu obou stran je tedy výrazně doporučeno uzavřít doplňující smlouvu, která alespoň částečně upraví rozvržení práce a pravidla BOZP.

Podle několika různých průzkumů na českém trhu je práce z domova nejčastěji žádaným benefitem. Momentálně se tímto způsobem živí přibližně čtyři procenta všech českých zaměstnanců, v některých státech Evropy je to skoro třikrát tolik. Ženy možnosti home office využívají častěji, pravděpodobně aby se mohly starat o nemocné děti či indisponované manžely. Ale jedná se opravdu o benefit?

Než se pro tuto formu spolupráce rozhodnete, důkladně zvažte všechna pro a proti. Nebudou vás vaše děti či zvířata od práce spíše rozptylovat? Co když vám šéf zavolá v pátek v sedm večer, že ještě potřebuje dodělat pár stránek reportu, ale jinak že už je to vážně všechno? V tomto případě opět radíme, abyste mu podobné přepadovky zatrhli v doplňující smlouvě. Ta může obsahovat i detaily, které by později mohly vést k velkým rozepřím, například zda (a jak vysokým paušálem) vám zaměstnavatel musí proplácet náklady na elektřinu, tisk a podobně.

 

Máte doma krásné pracovní křeslo a přijde vám škoda jej nevyužít? Jste si jisti, že svůj čas umíte organizovat dobře? V tom případě neváhejte a naskočte na vlnu práce z domova.

 

Chci mít také možnost využít Homeoffice