25.9.2017

Podle výsledků posledních průzkumů to vypadá, že home office by uvítala většina českých zaměstnanců, u kterých by připadala v úvahu. Třebaže tuto alternativu nabízí zatím jen malá část zaměstnavatelů, zájem o ni je doslova rekordní. Je ale home office skutečně ten nejlepší benefit, jaký si zaměstnanec může přát, nebo má i své stinné stránky?

Není všechno zlato, co se třpytí

Ono to opravdu nezní špatně – žádné dojíždění a trčení v zácpách během ranní či odpolední špičky, žádní hluční kolegové v kanceláři, volná pracovní doba, pohodlíčko v pyžamu… je to však skutečně taková idylka? O výhodách home office se můžeme dočíst snad na všech portálech zaměřených na kariéru a zaměstnání, ale jak známo, každá mince má dvě strany. Pokud momentálně trávíte osm hodin denně v kancelářské židli a sníte o svobodě jménem home office, třeba vám následující řádky trochu zvednou náladu. I home office má totiž určité nedostatky, jen se o nich nahlas moc nemluví. Třeba nakonec ještě začnete svůj mít dosavadní „flek“ celkem rádi.

Kafe

Začínat takovou zdánlivou banalitou se může zdát naivní, má to však svou logiku. Když se nad tím totiž zamyslíme, dojde nám, jak klíčovou roli hraje káva v každodenním kancelářském provozu. Škoda, že nikdo zřejmě zatím ještě nespočítal, kolik šálků tohoto lahodného moku se denně vypije v takovém průměrném officu. A teď si představte, že doma si všechnu tu kávu budete muset vařit sami. Nemůžete požádat kolegu, který právě vyráží k automatu, aby vzal kelímky rovnou dva. Pokud se vám zachce kofeinové vzpruhy, je potřeba vstát a probudit vlastní přístroj. A zatímco v kancelářích bývá standardní součástí vybavení, domácnosti jím ne vždy disponují. A navíc není zdarma.

Vstávání

Kdo má dnes to štěstí, že se každý den probouzí teprve ve chvíli, kdy se cítí skutečně vyspalý? Kdo denně nepřichází do konfrontace s budíkem? Moc takových asi nebude. Všichni bychom to sice uvítali, realita ovšem trochu pokulhává. Jestli však sníte o tom, že „homeofficáci“ jsou takových starostí ušetřeni, šeredně se mýlíte. I při home officu totiž většinou musíte vstát a být na příjmu během běžné pracovní doby kanceláře – jednak kvůli klientům, jednak kvůli kolegům, kteří s vámi potřebují řešit pracovní problémy bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. V případě, že vám vaše zaměstnání umožňuje volnější pracovní dobu, zase hrozí, že si ráno dlouho pospíte a pak budete odpoledne a večer dohánět resty, zatímco kolegové budou už spokojeně sedět v hospůdce na pivu. Tento typ práce vyžaduje pevnou vůli a disciplínu, kterou ne každý z nás má.      

Rozptylování

Kanceláře jsou od toho, aby se v nich pracovalo. Byt je od toho, abyse v něm bydlelo. Takže pokud to vyměníte, výsledek bude… no, přinejmenším rozpačitý. Jakmile zůstanete doma, do práce se vám z nějakého důvodu bude chtít mnohem méně, než když vedle vás do klávesnice pilně buší tři kolegové. A mohou za to drobná rozptýlení, kterých je byt plný. Najednou nic není důležitější než uklizená koupelna, zalité květiny, pověšené prádlo, vytřená podlaha, uvařený oběd… a k té práci se snad dostanu nějak výhledově. Jestli vůbec. Neříká se tomu prokrastinace?

Špatná (žádná) komunikace

Ano, v dnešní době se můžete spojit prakticky s kýmkoli od Austrálie po Aljašku, a dokonce na to nemusíte sedět v kanceláři. Takže proč byste nemohli komunikovat s kolegy z pohodlí vlastního gauče? Samozřejmě, že můžete – je ale možné, že ta komunikace bude mít pár zádrhelů. Když si například váš kolega zatvrzele odmítá kontrolovat e-mailovou schránku, v práci za ním můžete vždycky osobně zajít a probrat s ním to, co jste chtěli vyřešit elektronicky. Z domova takovou možnost nemáte. Stejně tak se vám bude z domova hůře domlouvat s více lidmi najednou (pokud tedy nechcete pořádat videochaty, což je teoreticky lákavé, v praxi ale často frustrující, protože polovinu času strávíte tím, že stahujete aktualizace programu, nastavujete mikrofon a webkameru a snažíte se vzpomenout si na to, jaké vlastně máte přihlašovací údaje). A těžko se také z domova zúčastníte narychlo svolané odpolední schůzky, se kterou ještě ráno nikdo nepočítal.

Pomineme-li ale to, že při práci v týmu komunikace na dálku může zpomalovat celý pracovní proces, je tady ještě jeden aspekt zaměstnání, o který vás home office tak trochu připraví. A to je běžná komunikace s lidmi. Ty chvíle, kdy se v pondělí ráno potkáte v kuchyňce nad kávovarem a povídáte si o tom, jaký jste měli víkend, co plánujete na ten další, a kdy už se kolegyni konečně narodí to miminko. Společenská interakce je prvek, který – snad s výjimkou zarytých poustevníků – vám v případě home officu může časem začít chybět.  

Tak co? Pořád zní home office tak lákavě? Nechceme samozřejmě nikoho odrazovat. Jsou jedinci, kterým tento způsob práce maximálně vyhovuje. Ale jak jsme již psali: každá věc má rub i líc. Nemůžete-li z nějakého důvodu provozovat home office, buďte rádi za to, co přináší vaše stávající práce.

Neztrácejte čas – najděte si práci.