11.5.2017

Trávíte čas doma s malým potomkem a potřebujete se odreagovat nebo si chcete přivydělat? Myslíte si, že jakákoli práce s dítětem je téměř nemožná? Máte pocit, že zaměstnavatelé se vyhýbají matkám na mateřské dovolené obloukem? Jaké možnosti máte jako matka na plný úvazek?

EU vs. ČR – Jaké je skóre?

Čtyři pětiny českých žen zůstávají na mateřské se svými dětmi tři roky. To je poměrně vysoké číslo, hlavně porovnáme-li ho s průměrnou dobou mateřské dovolené žen z Evropské unie. Když už jsme u porovnávání s EU, je dobré zmínit, jak jsou na tom s prací ženy, které mají dítě v předškolním věku. Z  českých žen pracuje pouze jedna třetina, zatímco v ostatních státech EU dvakrát více. Průzkumy však ukazují, že české ženy mají daleko delší mateřské dovolené než ženy v okolních evropských státech.

Dejte matkám práci

Navařit, nakrmit, přebalit, uspat… V tomhle začarovaném kruhu se po porodu pohybuje mnoho žen. Na začátku je toho samozřejmě až až a “novopečené” matky nemají ani sílu ani chuť uvažovat nad tím, že by se hned zase vrátily do práce, jenže… Přijde čas, kdy začnou přemýšlet, jak  se vrátit do sedla (přece jenom tři roky doma jsou dlouhá doba) a zda-li je možné při péči o dítě zvládat i kariéru. Možné to je. Jen je třeba, aby jim zaměstnavatelé vyšli vstříc. Největší problém, který matky řeší hned na začátku, je čas. Vše se dá vyřešit flexibilní pracovní dobou a případnou prací z domova, aby se stíhaly postarat i o domácnost. Takovým stylem se daří ženám pracovat v reklamě, účetních firmách či v IT službách.

Jsem matka a chodím do práce. Někdy

Další východisko, jak si na mateřské přivydělat, je částečný úvazek. Není to však příliš běžná forma přilepšení, a to z toho důvodu, že zaměstnavatelé si pod tím představí zbytečnou administrativní zátěž, se kterou nemají zkušenosti a raději se jí vyhýbají. Pokud se ale zaměstnavatel rozhodne, že ženě na mateřské takovou formu spolupráce nabídne, jedná se většinou o práci ve zdravotnictví, obchodu, službách či školství.

Odpočinout si od práce, nebo od dětí?

Pro bezdětné ženy to může znít zvláštně, ale ženy-matky si po jisté chvíli potřebují odpočinout od svého potomka, pohádek a odpoledních procházek. Většina z nich uvádí, že cítí potřebu osobního rozvoje, kontaktu s kolegy a samozřejmě také finanční nezávislosti. Proto se tedy rozhodnou najít si brigádu či práci při mateřské nebo se vrátí ke svému zaměstnání, které vykonávaly před porodem. Ten druhý případ je podle statistik běžnější u žen s vysokoškolským vzděláním.

 Máma v práci aneb vzor pro děti

Ze studie Harvard Business, která byla zveřejněna v roce 2015, se dozvíme, že pokud matka pracuje, má to pozitivní dopad na její děti. Mají totiž tendenci si v rodičích utvářet vzory a podle nich se potom chovat v dospělosti. Vidí-li tedy dcera, že její matka chodí do práce, je větší šance, že dcera jednodušeji získá práci, bude zastávat vedoucí pozici a dokonce brát vyšší mzdu, než dcera matky, která do práce nechodila. Také u synů se tato skutečnost projevuje pozitivně. Podle studie potom tráví více času péčí o rodinu a dokonce prý ochotněji pomáhají s domácími pracemi. Autorka studie Kathleen McGinnové říká: „Když pracujete, pomáháte svým dětem pochopit, že pro ně existuje spousta příležitostí.“

Jak se s tím poprala Michelle Obama?

Michelle Obama, manželka bývalého prezidenta USA, si sama prošla tvrdým obdobím, když se snažila najít si práci s novorozencem. „Chodila jsem do práce, která byla na půl úvazku, ale zabírala stejně času jako úvazek plný. Háček byl v tom, že mi podle toho neplatili. Ztratili jsme chůvu, protože potřebovala zaplatit víc. Řekla jsem si dost. Na další pohovor jsem přišla se svou čtyřměsíční holčičkou a řekla jsem: Tohle dítě je součástí mého života. Mám manžela na cestách. Jestli chcete, abych dělala tuhle práci, dejte mi flexibilní pracovní dobu a zaplaťte mi podle mé práce.“ A personalista řekl: „Ovšem!“ Jak Michelle Obama sama v interview přiznává, nevěřila svým vlastním uším. A tak se stala viceprezidentkou univerzitní nemocnice v Chicagu. Byla jim vděčná, protože ji podpořili v nelehkých časech. Dodává, že je to běh na dlouho trať,  ale vše je na „naší“ straně. Připouští, že chápe, že ne všechny matky mají tu možnost stanovit si podmínky. Proto vyzývá matky, které si můžou práci vybírat a „diktovat si“, aby myslely i na ženy, které tento luxus nemají a pomohly jim vydláždit cestu k lepším zítřkům.

Ruku k dílu přiložil i táta Obama

Michelle Obama také zmiňuje, že tento problém se netýká jen žen. Muži se čím dál tím více starají o svoje děti na stejné úrovni jako jejich partnerky. „Jde to ruku v ruce. Pokud se muži prostřídají s ženami ve výchově a sami si zkusí, jaké to je v noci vstávat, krmit, uspávat nebo uklízet po dětech, více se stmelí pouto mezi otcem a dítětem a zároveň to dá ženě možnost udržovat si pracovní styky.“

Věci se musí změnit

Jistě, existují zaměstnavatelé, kteří se snaží vytvořit pro pracující matky vyhovující prostředí, ale není jich dostatek. Michelle Obama ve videu popisuje, jak většina žen svádí neúspěch na sebe. Říkají si: „Možná je to mnou, měla bych přece zvládnout chodit do práce, vyzvedávat děti, navařit, uklidit…“ Pravda je, že to nezvládá téměř žádná žena v prvních letech svého potomka. „Ale ženy se mezi sebou tváří, jakože to není žádná fuška, a tím vytvářejí falešný dojem, že zaměstnavatelé nic měnit nemusí. Žijeme ve 21. století a systém práce se změnil. Ženy více pracují a muži chápou, jak je důležité být více se svou rodinou. Nemůžeme pokračovat ve starých zajetých kolejích. Věci se musí změnit.“

 

Připravila Simona Katzer