5.10.2016

Chybami se člověk učí. Pro vás jakožto uchazeče o zaměstnání to platí také. Někdy poznáte, v čem je problém okamžitě, jindy se zdá, že to nemohlo jít lépe, a vás potom zaskočí odmítavá odpověď nebo ticho po pěšině.

Zeptat se zaměstnavatele, proč dal přednost jinému kandidátovi, sice chce trochu odvahy, konstruktivní zpětná vazba vám ale pomůže, abyste v příštím výběrku dosáhli vyššího skóre.

Jste připraveni na kritiku. Proč nepřichází?

Odhodlali jste se čelit kritice a nedostali jste odpověď? Není to žádné překvapení. Zaměstnavatelé obecně neradi poskytují zdůvodnění těm, které nevybrali. Můžou za to obavy z případné diskriminace, či žaloby i to, že jde o práci navíc. Neobratně formulovaná žádost o informace také často působí, jako byste zpochybňovali zaměstnavatelovo konečné rozhodnutí a snažili se je zvrátit. Otázka zní, jak se zeptat správně?

Chce to trochu taktu

Dejte přímo najevo, co chcete otázkami získat. Už to není zaměstnání, ale rada, jak zlepšit svou komunikaci a vystupování při jeho dalším hledání. Neptejte se, proč vás nepřijali. Uspějete spíš, když položíte otázky, co byste mohli změnit. Na příklad:

  • Je něco, co byste mi poradili, abych při pohovorech působil lépe?
  • Všimli jste si nějakých klíčových předpokladů pro tuto práci, které mi chybí?
  • Máte nějaké návrhy, jak bych mohl vylepšit svůj životopis a motivační dopis?

Žádáte přece o důvěrnou informaci

Zaměstnavatel vám raději sdělí zpětnou vazbu ústně. Otevřená písemná odpověď by totiž mohla být použita jako důkaz, pokud byste chtěli jeho rozhodnutí napadnout. Respektujte jeho obavy, važte si jeho času a požádejte v e-mailu nebo zprávě na LinkedIn ideálně jen o krátkou konzultaci po telefonu. A protože špatné zprávy se nikdy neříkají dobře do očí, dozvíte se toho možná víc než při osobním setkání.  

Ukázka e-mailu s prosbou o zpětnou vazbu:

(obracejte se nejlépe na toho, s kým jste přišli do kontaktu)

Předmět: Pozice asistenta marketingu

Vážená paní Nováková,

děkuji za pozvání na pohovor a příležitost promluvit si s Vámi o nabízení pozici asistenta marketingu. Vážím si také toho, že jste mi dala vědět, že jsem na tuto pozici nebyl vybrán.

Byla byste ochotna se mnou při krátkém telefonickém hovoru probrat, v čem bych se mohl zlepšit, až se budu příště ucházet o zaměstnání? Bez konstruktivní zpětné vazby se mohu jen stěží osobnostně posunout dále. Budu vděčný za jakoukoli zpětnou vazbu, kterou byste mi mohla poskytnout. 

Ještě jednou děkuji za Váš čas.

S úctou,

Podpis
Kontakt