Z přednáškového sálu vás vysokoškolský diplom dostal rovnou do prvního skutečného zaměstnání? Teď jde o to, správně se adaptovat a co nejlépe nastartovat novou etapu života. Váš postoj, morálka a pracovní návyky do jisté míry určí, jestli bude vaše první práce tím správným základem pro příznivý kariérní růst.
- Zjistěte si preference a očekávání svého přímého nadřízeného. Pečlivě poslouchejte pokyny, které vám bude dávat, a také požádejte pár důvěryhodných kolegů, aby vám poradili, jak dostát očekáváním svého nadřízeného.
- Naplánujte si přijet dříve nebo zůstat déle, než váš nadřízený, abyste mu dokázali, že jste připraveni tvrdě pracovat.
- Posílejte e-maily (týkající se smysluplných pracovních záležitostí) na začátku anebo ke konci pracovního dne, abyste ukázali, že jste nejen přítomni, ale i produktivní.
- Pravidelně svého šéfa informujte o stavu svých projektů, aby bylo jasné, jaký máte přínos. Požádejte o pomoc, když nevíte, jak dál, nevyžadujte ji ale příliš často a snažte se přijít na co nejvíce řešení sami.
- Žádejte pravidelně o zpětnou vazbu a pozitivně reagujte na konstruktivní kritiku. Nečekejte ale, že bude tak četná jako od vašich učitelů, trenérů, rodičů a profesorů.
- V pracovní době byste neměli chybět, pokud to není naprosto nezbytné. V takovém případě pracujte z domova, pokud je to možné, nebo po návratu dožeňte absenci přesčasy.
- Přistupujte ke každému úkolu s nadšením a pečlivostí – ať už je jakkoli všední nebo zdánlivě pod vaši úroveň. Posuzovat vás budou právě podle toho, jestli dokážete vykonávat svou počáteční roli pozitivně a efektivním způsobem. Vaše druhé jméno by mělo znít „Nic není nemožné“ a tento postoj by měl vždy doprovázet úsměv.
- Vyhněte se neustálému kontrolování mobilního telefonu a dalších sociálních médií během pracovní doby. Pokud je to nezbytné, snažte se to dělat co nejméně a v soukromí.
- Zkontrolujte si profily na sociálních médiích a ujistěte se, že jakékoliv veřejně viditelné osobní informace o vás podávají profesionální obraz.
- Vytvořte si kompletní profil na LinkedIn. Připojte se k příslušným profesním skupinám a přidejte si tolik kontaktů, kolik jen půjde. V průběhu času požádejte své kolegy, klienty a další pracovní kontakty o doporučení. Tento soubor doporučení vám dobře poslouží, až budete žádat o další práci.
- Seznamte se s co nejvíce spolupracovníky a zjistěte si, jakou roli hraje a jakou práci vykonává jejich oddělení. Průzkum zajímavých oddělení vám výrazně pomůže při přesunu uvnitř společnosti, pokud by časem nastala potřeba nebo příležitost.
- Nabídněte druhým pomoc, pokud máte čas a chuť, jsou-li v časovém presu kolem dokončování projektů, ale pouze poté, co jste to konzultovali se svým nadřízeným a ujistili se, že není nic jiného, co byste měli dělat přednostně.
- Najděte si potencionální rádce, kteří vás dokážou vést k úspěchu. Hodí se mít jak rádce, který má jen o pár let zkušeností navíc, tak výrazněji staršího kolegu.
- Držte se pozitivních lidí a za každou cenu se vyhýbejte reptalům a povalečům. Neremcejte ani si nestěžujte spolupracovníkům, protože nikdy nevíte, kdo vaše slova zopakuje nebo vás vylíčí v negativním světle.
- Buďte týmový hráč a chovejte se k ostatním na své nebo nižší úrovni pěkně. Vyzdvihněte zásluhy každého, kdo si to zaslouží, ale ujistěte se, že je vašemu nadřízenému z vašich updatů jasné, čím jste vy sami přispěli (použijte faktický, věcný tón).
- Vypracujte si profesionální plán rozvoje s jasnými úkoly a cíli, týkajícími se toho, co se naučíte a jaké dovednosti získáte. Poraďte se s manažery, HR oddělením a profesionály ve svém oboru a zjistěte si, jaké certifikace, ročníkové práce a/nebo tituly by vám měly pomoci v kariérním růstu.
- Staňte se členy celostátních i regionálních profesních sdružení svého oboru a účastněte se schůzí a školení. Dobrovolnická činnost ve výborech je skvělým způsobem, jak navázat kontakty a profesně se zviditelnit.
- Staňte se rádcem jiných přátel, kteří ještě neměli to štěstí najít práci. Možná vám jednou v budoucnu pomůžou zase oni.
- Zvažte, zda se nestát dobrovolníkem na místní úrovni. Lidé, se kterými při tom navážete kontakt, na vás budou pohlížet v pozitivním světle jako na někoho, kdo investuje čas do věcí, na kterých jim záleží.
- Zůstaňte v kontaktu se všemi těmi lidmi, kteří vám pomohli na cestě k prvnímu zaměstnání – například ti, kdo vám poskytli doporučení. Tito lidé se budou cítit více zainteresovaní, pokud budou moci sledovat, jak se vaše kariéra vyvíjí.