5.10.2016

Hledání práce je velmi složitá a náročná záležitost a vyžaduje pevné nervy, perfektní soustředění i cit pro jemné nuance ve vyjadřování. Řečeno jednoduše: važte každé slovo v písemném i mluveném projevu, dávejte si pozor na gesta a doslova na každý krok. Na trhu práce je silná i početná konkurence, která nebude litovat, když šlápnete vedle.

Netýká se zrovna vás jedna ze tří nejčastějších chyb?

  1. Příliš informací v životopise

Vyznávejte heslo čistota nadevše a nechte ve svém životopise jen ty schopnosti, které odpovídají kvalifikaci pozice, o kterou se ucházíte. Vedoucího knihovny jistě nezajímá, že jste loni dělali plavčíka. Nechte si pro sebe také osobní údaje jako je výška, váha nebo politická příslušnost. Zaměřte se na dovednosti, které úzce souvisí s prací. Reference uvádějte jen na vyžádání personalisty.

  1. Příliš informací v průvodním dopise

Radou “Přiměřeně, přiměřeně” se řiďte i tady.  Personalista nepotřebuje číst vaše zdůvodnění, proč zrovna tuhle práci potřebujete nebo proč je pro vás ta pravá. Chce se dozvědět pravý opak, tj. proč by firma měla potřebovat vás a proč vy jste ti praví pro ni. A to stručně. Pozor na gramatické chyby a překlepy, dvakrát si zkontrolujte i správný název firmy nebo oslovení kontaktní osoby. Mějte na paměti, že váš průvodní dopis má jen jeden cíl, a to dostat pozvánku na pohovor.

  1. Příliš extravagantní oblečení

Dobře zvolený dress code hraje při prvním dojmu zásadní roli. Oblečte se čistě a jednoduše. Jde o formální setkání, proto není na místě ani večerní róba, ani pohodlné sportovní oblečení. Vyvarujte se množství doplňků a šperků i pestrých barev. Výsledný dojem by měl působit seriózně a slušně. Ženy by měly zapomenout na vyzývavé šaty, muži na ponožky v sandálech.