19.12.2018

Je tu druhá polovina prosince a s ní každoroční předvánoční frmol. Většina z nás si neumí představit, že by vyvrcholením všech těch příprav nakonec nebyla zasloužená dovolená, každoročně však tisíce z nás namísto ke štědrovečerní tabuli zamíří na pracoviště.

V letošním vánočním příspěvku jsme se na svátky „klidu a pohody“ rozhodli podívat tak trochu z jiného úhlu. A protože jsme pracovní portál, jak jinak než optikou práce – ta totiž nespí ani o Štědrém dni.  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik zaměstnanců si o Vánocích nemůže vzít volno, zatímco my ostatní se scházíme u stromečku a rozbalujeme dárky? Je jich zřejmě víc, než bychom čekali. Tak například:

Lékaři a záchranáři. To asi nikoho nepřekvapí – na pohotovosti a v nemocnicích se jede nonstop. Vždyť kdo by nám vytahoval z krku všechny ty rybí kosti? Nicméně ačkoliv služba v nemocnici nemusí být právě optimistická záležitost, dá se na to pohlížet i z jiného hlediska. Právě lékaři nebo zdravotní sestry totiž mohou zpříjemnit Vánoce pacientům, kteří se v nemocnici na rozdíl od nich neocitli dobrovolně. A Vánoce a dobré skutky k sobě přece patří, nebo ne? Co je ale vůbec nejkrásnější: představte si tu radost, když jako porodní asistentka pomáháte na svět dětem, které si pro svůj příchod zvolily právě magickou vánoční noc…

Hasiči a policisté. Být hasičem ve službě zrovna na Štědrý den, to je snad přímo poslání. Vždyť kolik těch stromečků i přes veškerá varování nakonec vzplane… Alespoň jedno je tedy jisté: žádnou nudnou směnu nečekejte. Což ostatně platí i pro strážce zákona. Ti budou mít pro změnu co dělat s pravidelnou várkou těch, kteří přecenili svůj metabolismus a prolili si organismus větší dávkou lihovin, než byl schopen zpracovat.

Prodavači. Velké obchodní domy mají sice ze zákona zavřeno, pořád se ale najde spousta podniků, kde musejí zaměstnanci naklusat za kasu Vánoce Nevánoce. Třeba takové benzinové pumpy – vždyť kdo by zachraňoval všechny ty zapomnětlivce, kteří shánějí dárky na poslední chvíli, a všude jinde už je zavřeno? On i ten kanystr benzinu se nakonec může hodit…

Moderátoři a novináři. Ticho je v rádiu sprosté slovo. Ale aby něco hrálo pokaždé, když otočíme knoflíkem, musí být také někdo, kdo za mixážním pultem posílá do éteru všechny ty koledy. Případně čte zprávy pro ty, kteří už se vánoční atmosféry nabažili dosyta. Jenže i ty zprávy musí někdo připravit, takže si neoddechnou ani novináři. V redakcích bude zřejmě dokonce o něco živěji než při běžném víkendu.

Řidiči. Strávit Štědrý večer v koloně na D1 sice nezní příliš romanticky, vždy se ale najde někdo, kdo místo ke stromečku vyrazí raději na silnice. A tak se spolehněte, že ani 24. prosince večer doprava neusne, a třebaže provoz bude patrně o poznání řidší než jindy, aut se vyrojí bezpočet. Navíc města budou jako každý jiný den křižovat pravidelné linky MHD – stovky, ne-li tisíce dalších vozidel, která musí někdo řídit…

Zaměstnanci letišť. Trend posledních let je jednoznačný: Vánoce a exotika. Vypravit se za Ježíškem do teplých krajin zní lákavě, čím dál víc z nás proto vyměňuje tradiční zasněžené vrcholky za písečnou pláž s palmami. Takové destinace ale neleží za humny, takže dostat se do nich je možné takřka výhradně letecky. I na Štědrý den to proto ve vzdušných přístavech víří jako v úlech. Zvlášť přihlédneme-li k tomu, že pro značnou část světové populace nejsou nejvýznamnější křesťanské svátky ničím jiným než jedním z obyčejných kalendářních dnů a nemají důvod, proč se nepřepravovat z místa na místo právě dnes.

Hoteliéři. S cestováním úzce souvisí i turistický průmysl. Ti, kdo vyhlížejí hosty, si nemohou dovolit zavřít brány ani o Vánocích a recepce hotelů a dalších ubytovacích zařízení proto budou připravené uvítat své návštěvníky stejně jako každý jiný den.

Kuchaři. Komu se nechce ohánět u plotny nebo si zkrátka netroufá na přípravu tradičního kapra, může zvolit elegantní řešení v podobě návštěvy restaurace. Většina honosnějších podniků bude mít otevřeno a jejich vývěsní štíty už teď lákají na exkluzivní štědrovečerní menu. Takže tu máme další velkou skupinu (ne)dobrovolných vánočních pracovníků: kuchaře, číšníky či barmany, na které zrovna letos vyšla ona neoblíbená vánoční směna.

Duchovní. Zakončeme seznam trochu pozitivně. Vždyť Vánoce jsou primárně duchovními svátky, křesťané po celé planetě se radují z příchodu Spasitele. Sloužit na Štědrý večer půlnoční mši snad proto kněží ani nepovažují za pracovní povinnost, nýbrž radostný vrchol celého adventu.

Výčet by mohl být samozřejmě ještě mnohem delší, pro ilustraci ale bohatě postačí. Na závěr nezbývá než popřát všem čtenářům – ať už se chystáte trávit Štědrý večer v práci či v rodinném kruhu – aby se letošní Vánoce povedly přesně podle vašich představ.

Celý tým Airjobs.cz přeje úspěšný vstup do roku 2019!