2.1.2019

Za dob našich otců bylo na takzvané job-hoppery nahlíženo jako na neschopné flákače, kteří si nebyli schopni udržet jakékoli zaměstnání déle než rok či dva. Politický systém a celková společenská nálada příliš nenahrávaly lidem, kteří nedokážou nikde dlouho setrvat, protože stále hledají nové výzvy a zážitky. Jeden až dva roky skutečně není mnoho, ale průměrná doba, kterou dnes strávíme na jedné pracovní pozici, jsou pouhá čtyři léta.

Pokud jste v práci spokojeni, gratulujeme; v takovém případě vás samozřejmě nebudeme přemlouvat, abyste z ní odešli. Ostatně nápadně velká sbírka zaměstnavatelů ve vašem životopisu nebude na personalisty působit zrovna lákavě. Že je čas do nového roku vykročit hrdě a najít si novou práci, poznáte podle následujících pěti znaků.

  1.      Chodíte do práce neradi. Jistě, málokomu se chce (obzvláště v zimě) vstávat ještě před rozedněním a vracet se domů zase za tmy. Ale pokud se vaše směny smrsknou na pouhé „těšení se na pátek“, je na čase porozhlédnout se po něčem zábavnějším. Nejtěžším stupněm tohoto pracovního zoufalství je, když se celý víkend jenom hrozíte toho, že tam v pondělí budete muset jít zase.
  2.      Nikam se neposouváte. Každý člověk se potřebuje vyvíjet a realizovat. Přirozeně máme touhu dozvídat se nové věci a zároveň tyto nové znalosti nějak uplatňovat. Jestliže vám připadá, že se v práci nic nového neučíte, stává se z ní často nuda. Nejhorší pak je, když máte pocit, že toho sice umíte hodně, ale nikdo to neocení. Vězte, že někde jinde to ocení určitě.
  3.      Povýšení v nedohlednu. Tento bod úzce souvisí s předchozím. Vzpomeňte si, na co jste mysleli, když jste před čtyřmi lety brali práci skladníka. Že se stanete hlavním skladníkem? Vedoucím pobočky? Produktovým manažerem celé firmy? A najednou i po čtyřech letech děláte skladníka a dostali jste jenom vánoční bonus ve stravenkách? V tom případě je ideální doba posunout se dál.
  4.      Stává se z vás někdo jiný. Každé ráno, když vkročíte do kanceláře, odhodíte svou osobnost a nasadíte si masku „zaměstnance měsíce“. Zasednete za stůl a celý den se přetvařujete, jenom abyste směnu nějak dotloukli do konce. Nepovídáte si s kolegy, k obědu si dáte salát a kávu, protože to tak dělají všichni, a večer jedete domů autem, i když ho tajně nesnášíte, jenže jezdit hromadnou dopravou je trapné. Najděte si raději práci, kde můžete být sami sebou.
  5.      Trpí i vaše tělo. Organismus vám dá jasně najevo, když je s ním něco v nepořádku. I kdybyste nechtěli naslouchat prvním příznakům toho, jak se stres podepisuje na vašem kardiovaskulárním systému, nikdy nekončící únavu či výrazné pocení nelze přehlédnout. Zakročte včas, dokud má vaše tělo ještě sílu alespoň volat o pomoc, jinak se vystavujete riziku syndromu vyhoření a deprese.

Nezahrávejte si se svým tělesným a duševním zdravím. Ať už sháníte vánoční brigádu nebo práci z domova na plný úvazek, najít si novou práci je snadnější než kdykoli dříve. Stačí zajít na pracovní portál AirJobs.cz a vybrat si ze stovek aktuálních nabídek tu pravou pro vás. Stojíte na prahu své kariéry a nejste si jisti, které povolání je pro vás to nejlepší? Vyzkoušejte náš osobnostní test Poznej sám sebe, na jehož konci vám pošleme nabídky přímo na míru.

 

Poznejte sami sebe. Udělejte si osobnostní test.