11.7.2018

Když jsme byli ještě malí, narozeniny pro nás znamenaly úžasný zážitek, a to hlavně díky hromadě balónků, obřímu dortu a výskajícím kamarádům. Pak jsme trochu povyrostli a narozeniny se nemohly obejít bez alkoholu a přátel, kteří možná zas tak dobří přátelé nebyli, ale aspoň uměli sehnat veselé koláčky. V dospělosti můžeme být rádi, když dokážeme přimět pár starých známých, aby s námi aspoň zašli na pivo. Existuje však jistota, jak zažít velkou oslavu – slavit narozeniny v práci. Opět sice slavíte s lidmi, které pořádně neznáte, ale jedna věc vás spojuje nepochybně: zpříjemnit si pracovní den.

„Mám na svoje narozeniny nějak upozorňovat? A mám přinést dort, nebo chlebíčky?“ To nám často vrtá hlavou, přitom odpověď se nabízí. Stačí se svých kolegů zeptat, zda o něco z toho mají zájem. Existují dvě možnosti: buď řeknou, že je to skvělý nápad, nebo o to nebudou mít zájem. V takovém případě alespoň ušetříte. A kdo ví? Třeba vás, až na ten den skutečně přijde, něčím mile překvapí.

Obezřetnější však musíte být, pokud stojíte na opačné straně barikády. Je hezké, když jako vedoucí týmu koupíte svým spolupracovníkům malý dáreček. Nebo klidně velký dáreček. V takovém případě však musíte udržet v paměti narozeniny všech členů vašeho týmu, jinak se dostanete do trapných situací. Slaví-li někdo životní jubileum, možná je vhodné se s ním nejdřív poradit, než začnete všem hlásit, kolik mu je let. Ostatně dotyčný může mít hned několik důvodů, proč si svoje narozeniny nepřeje slavit.

Pravdou je, že jako manažer nikdy nezklamete drobnou pozorností – ideálně takovou, která se nějak hodí k oslavencově práci. Stejně tak nikoho jistě nerozezlí, když do práce přinesete malý dort a podělíte se o něj u odpolední kávy. Jen si možná dejte pozor, abyste svou oslavou nenarušovali pracovní morálku – to by vás top management asi nepochválil. Pokud se ale nestane, že byste nakráčeli šéfovi do kanceláře opilí a vyklopili mu omylem dort na sako, nemáte se určitě čeho bát.

Dejte nám vědět do komentářů, zda v práci také slavíte, a klidně nám i napište, jak vaše pracovní oslavy probíhají.

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.