13.3.2018

Určitě jste už někdy četli žebříček údajně nejhorších povolání na světě. Ostatně nedávno jsme o nich také psali (připomenout si je můžete tady). Čistič kanalizace, hrobník, třídič odpadků… jistě, to nejsou zrovna kariéry snů. Jedna práce se však do těchto seznamů nikdy nedostane – přitom podle těch, kteří (nebo spíše které) ji vykonávají, jde o suverénní vítězku. Tušíte správně: mateřská je všechno, jenom ne dovolená.

Uspořádali jsme anketu mezi ženami a našli deset důvodů, proč.
Než se však pustíte do dalšího čtení, nezapomeňte prosím, že text je potřeba brát s trochou nadsázky. Všechny ty dámy nám totiž jedním dechem sdělily také to, že narození potomka byl ten nejúžasnější zážitek jejich života. Být matkou znamená vykonávat tu nejzáslužnější profesi na světě. A to za to přece stojí, byť byste asi neodpověděli na inzerát, který by vás lákal na následující „benefity“:

 1. Nepravidelná pracovní doba
  Jednou se dítko probere v pět ráno, jindy vyspává do deseti. Jednou je v noci úplně zlaté a nevydá ani hlásku, jindy vás každou hodinu probudí pláčem. Zkrátka vám nezbývá nic jiného, než být neustále na příjmu.
 2. Přesčasy
  Koho zajímá, že normální směna má osm a půl hodiny a pak se jde domů? Rozhodně ne váš nový přírůstek do rodiny. Smiřte se s tím, že odteď jedete čtyřiadvacítky.
 3. Vyžadujeme odolnost proti stresu
  Připravte se na to, že vás bude neustále doprovázet obava z toho, kde se vaše dítko právě nachází a jestli mu nehrozí nějaké nebezpečí. A pozor, je to už na doživotí.
 4. Mizerný plat
  Ne, nadprůměrnou mzdu za kojení, přebalování, koupání a dohlížení opravdu nevyplácíme. Když od státu dostanete pár tisícovek navíc, budete ještě ráda.
 5. Výdaje si hraďte ze svého
  Tahle práce s sebou nese velké náklady, ale nikdo vám je proplácet nebude. Donedávna jste nejspíš neměla tušení, v jakých cenových relacích se pohybují dětské pleny, kojenecká výživa, oblečení, hračky a kočárky, ale to se ze dne na den změní.
 6. Fyzická náročnost
  Nejste-li zdatná sportovkyně, pak pro vás bude narození dítěte něco jako nástup na vojnu. Odteď se nezastavíte, od rána do večera budete lítat jako hadr na holi a únava či vyčerpání musí jít stranou.
 7. Zdravotní následky
  Těhotenství, porod a kojení se na vašem těle podepíší, ne že ne.
 8. Stereotyp
  Dřív nebo později se ta každodenní rutina může omrzet. Dítko sice vyrůstá a vyvíjí se, takže jeho potřeby se úměrně tomu mění a přizpůsobují, ale přiznejme si to: časem vám ty každodenní plenky, kašičky a dudlíčky možná začnou připadat tak nějak monotematické.
 9. Dovolená? Zapomeňte
  Nároku na dovolenou se raději vzdejte rovnou, protože i když potomka svěříte babičce, v duchu jste neustále s ním. Už nikdy se vám nestane, že byste naprosto vypnula a nemyslela na práci.
 10. Riziko vyhoření
  Pokud jste přečetli všechny výše uvedené body, pak není co dodat. Snad jen zopakovat to, co jsme uvedli už dřív: přes to všechno to za to stojí.

Neztrácejte čas – začněte hledat.