12.2.2019

Pravděpodobně jste se již někdy setkali s daňovým přiznáním, nebo jste o něm alespoň slyšeli. Pro ty, kteří ho musejí vyplňovat, je často postrachem. Už jste ale slyšeli o ročním zúčtování daně? Je to vlastně takové daňové přiznání naruby: vyplňuje ho za vás zaměstnavatel a místo obav, kolik peněz budete muset státu vlastně odevzdat, máte vysokou šanci na to, že stát vyplatí nějakou částku vám. Podívejme se nyní, jak to celé funguje.

Pokud jste za uplynulý rok pracovali pouze pro jednoho zaměstnavatele, gratulujeme – tento článek se týká i vás. Platí to dokonce i tehdy, pokud jste zaměstnavatelů vystřídali víc, ale nikdy jste nepracovali pro dva či více souběžně. Automatickým předpokladem k tomu, abyste mohli požádat o roční zúčtování daní, je také to, že nemáte povinnost vyplňovat daňové přiznání. První věcí, kterou si tak musíte ohlídat, je podepsané prohlášení k dani, známe jako „růžové“ (protože je růžové). Tou druhou je, abyste svého posledního (současného) zaměstnavatele o zúčtování požádali nejpozději 15. února. Takže čtěte bedlivě, protože máte čas už jenom do tohoto pátku!

Představte si situaci, kdy jste například studentem nebo držitelem průkazu ZTP/P a zároveň pracujete. Z nějakého důvodu jste si však udělali letní prázdniny, během kterých jste zaměstnaní nebyli. Za červenec a srpen jste tudíž nemohli uplatnit slevu na dani, ale pamatujte – student či ZTP/P jste celou dobu, takže na ni máte nárok! Další slevu na dani můžete uplatit, pokud máte manžela/manželku, ještě jednu uplatníte s dítětem a od roku 2014 si můžete z daní „vyškrtnout“ také školkovné vašeho potomka ve výši až 12 000 Kč. Podobně jako ti, kdo vyplňují daňové přiznání, můžete i vy snížit svůj daňový základ pomocí takzvaných nezdanitelných položek. Mezi ty patří například úroky z hypoték, platby za životní pojištění či penzijní připojištění, ale také odměna za darování krve.

Aby váš zaměstnavatel mohl roční zúčtování daně vůbec vypracovat, bude od vás pochopitelně potřebovat doklady, které potvrdí váš nárok na slevy. Tím je například potvrzení příjemce daru o výši a účelu tohoto daru, jestliže se snažíte „odečíst“ si daň z daru. Podobně chcete-li uplatit slevu na úroky z hypotéky, budete muset do účtárny donést smlouvu o úvěru, ale pro jistotu také veškerá vyúčtování, která jste v souvislosti se splácením dostali od spořitelny. Ten, kdo si vzal hypotéku na svůj vysněný domov, bude muset předložit i stavební povolení, výpis z katastru nemovitostí, případně kupní smlouvu. Při uplatnění slevy na dítě je nutné ukázat jeho rodný list, ale také potvrzení, že slevu neuplatňuje už druhý rodič.

Jak vidíte, i přes nezbytnou byrokracii je poměrně vysoká šance, že se vám nějaký ten zakutálený penízek ze státní kasy vrátí. Zaměstnavatel musí zúčtování vyřídit do konce března, takže na přeplatek se můžete těšit ve své dubnové výplatě. Nám už zbývá jenom popřát hodně štěstí v čekání na daňovou vratku (nebo dokonce bonus!) a mnoho úspěchů v následujícím zdaňovacím období.