28.8.2018

Jestli se v rodině chystáte na potomka, určitě vás už napadlo: „Kde na to proboha vezmeme?“ Máme pro vás dobrou zprávu. Od roku 2018 je rodičovská o něco vyšší. Jaké jsou další změny a co byste rozhodně měli vědět, abyste se zbytečně neochudili o peníze? Čtěte dál a nic vám neuteče.

V první řadě si ujasněme jednu věc. Rodičovská není mateřská. Takzvanou peněžitou pomoc v mateřství dostávají zpravidla jen ženy, nastupují na ni ještě před porodem a přibližně půl roku po něm mají zase utrum. Z pohledu státu je to něco jako refundace za sociální pojištění. Teprve po skončení mateřské dovolené může začít rodičovská, stačí si o ni u zaměstnavatele zažádat – ze zákona je povinen vám vyjít vstříc. Na rodičovskou již dnes běžně chodí také muži. Ti mají dokonce tu výhodu, že na ni mohou nastoupit ihned po porodu, takže není třeba na nic čekat. Je dokonce možné, aby se na rodičovské oba rodiče střídali. Co všechno to ale vlastně obnáší?

Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, který se každodenně a řádně stará o nejmladší dítě v rodině. Od státu můžete dostat maximálně 220 tisíc Kč a výši měsíčního příspěvku si nastavujete vy. Můžete si nechat platit hodně, potom ale vyčerpáte celkovou sumu už velmi brzy. Pokud naopak chcete dostávat peníze co nejdéle (stát povoluje maximálně čtyři roky), stačí si nastavit měsíční platbu na minimum. Nejlepší na tom je, že o tento příspěvek nepřijdete, ani když si na rodičovské začnete přivydělávat.

To všechno jste možná už věděli. Od roku 2018 však pro rodičovskou platí nové pravidlo, které jistě přivítá hned několik druhů rodičů. Zásadní změna spočívá v tom, že kompletní příspěvek 220 tisíc korun je nyní možné vybrat během pouhých šesti měsíců. Ať už vás motivuje cokoli – např. touha mít co nejdříve druhé dítě nebo chuť vrátit se do práce – stát vám na účet může poslat přes třicet tisíc korun měsíčně.

Neradujte se ale předčasně: abyste na takto vysoký příspěvek dosáhli, museli byste si předtím vydělávat aspoň osmdesát tisíc! Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku totiž nesmí přesáhnout 70 % vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství. Jenže co když je váš vyměřovací základ zoufale nízký? Takový je případ nezaměstnaných rodičů nebo rodičů, kteří stále ještě studují. I na ně bylo letos pamatováno. Zatímco loni se museli smířit s příspěvkem ve výši necelých čtyř tisíc měsíčně, letos už mohou dostávat téměř dvakrát tolik. (I zde ovšem platí, že se váš „příděl“ vyčerpá rychleji, takže nezbývá než doufat, že si do té doby najdete práci.)

Druhou novinku oceníte, pokud se chystáte starat o dvojčata (nebo i vícerčata). Až do loňského roku se rodiče dvojčat museli spokojit se stejným obnosem jako rodiče jedináčků. Od letoška však místo 220 tisíc korun můžete čerpat o 50 % více. Ano, druhé (či třetí a další) z dětí tak trochu ostrouhá, ale pořád je to lepší než nic. Dobrá zpráva na závěr: tyto změny se týkají nejen dětí, které se narodily až v roce 2018, ale všech, které svůj příspěvek ještě nevyčerpaly. Tak hurá na úřad práce a zažádejte si o změnu rozložení nebo rovnou o zvýšení vašeho rodičovského příspěvku!

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.