27.3.2019

Navnadili jsme vás v našich předchozích článcích na home office? Láká vás možnost pracovat v pohodlí svého obýváku, aniž byste se předtím museli půl hodiny mačkat v tramvaji nebo rozčilovat v koloně? Nebo jste si jenom přivodili úraz, a musíte tak svou práci zkrátka na pár týdnů zvládnout z postele? Připravili jsme si pro vás několik tipů, jak zařídit domácí kancelář, která vám nenaruší bydlení a zároveň se vám v ní bude dobře pracovat.

V první řadě si musíte ujasnit, kolik hodin denně hodláte ve své nové kanceláři trávit. Pokud to má být hlavní pracovní poměr, možná nebude stačit jenom vyčlenit roh obývacího pokoje, ale nejspíš to bude chtít vlastní pokoj, kde se můžete zavřít. Rozhodně se vyvarujte umístění svého pracovního koutku do ložnice. Ve výsledku byste jenom bezcílně polehávali na posteli a nejspíš by utrpělo i vaše spaní. Podobně není dobrý nápad pracovat v kuchyni, kde vás místo klávesnice či papíru a tužky bude jistě přitahovat spíše lednice.

Když už máte prostory, je na čase se porozhlédnout po nábytku. Naprosto zásadní je kvalitní křeslo – do toho neváhejte investovat větší obnos; vaše tělo vám bude ještě léta děkovat. Samozřejmě by mělo být pohodlné, ale v obchodě těžko vyzkoušíte, jak se budete cítit, až v něm strávíte celý týden. Správné křeslo by mělo umožňovat nejen nastavení výšky sedáku, ale i výšky područek a sklonu opěráku. V ideálním případě byste ale v křesle celý týden trávit neměli. K tomu se snaží nabádat trend výškově nastavitelných stolů, u kterých můžete stát. Nezapomeňte však, že k takovému stolu si budete muset přikoupit i kvalitní obuv nebo měkkou podložku, protože žádná poloha není zdravá, když v ní setrváváte příliš dlouho.

Pokud si doma chcete zařídit klasickou kancelář, asi v ní budete mít notebook. K němu se hodí tiskárna, ale nejspíš budete potřebovat ještě myš, grafici dokonce potřebují tablet. Jenže mnohým lidem se zase lépe pracuje za zvuku deště, a tak potřebují reproduktory, nebo alespoň sluchátka. Za chvíli se topíte v kilometrech kabelů. Pokuste se je ze svého stolu odstranit – buď si kupte moderní bezdrátová zařízení nebo alespoň zachyťte kabely do elegantních svazků. Omezte zkrátka všechen nepořádek, který by vás mohl rušit od práce. Pokud pracujete v kreativním odvětví a potřebujete se rozptýlit, aby se dostavila motivace, využijte raději poliček a odkládacích prostor, kde si můžete schovávat Rubikovy kostky a antistresové míčky.

To, že minimalizujete rušivé prvky, však neznamená, že to ve vaší kanceláři bude vypadat jako ve vězení. Barevné tapety či obrazy nezabírají žádné místo, zato pokoji dodají živost, kterou potřebujete, abyste se během svojí domácí směny neunudili k smrti. Modrá barva by měla zvýšit vaši produktivitu, zatímco žlutá stimuluje kreativitu. Myslete také na to, zda do vaší kanceláře občas nezajde nějaký klient nebo spolupracovník. Vám možná vyhovuje stůl, u kterého se stojí, ale návštěvu je vhodné usadit. Designová sedačka a konferenční stolek oživí vaši kancelář a určitě se budou hodit.

Doufáme, že vám tento výčet pomohl utřídit si myšlenky. Nyní se můžete směle pustit do zařizování. V první řadě však nezapomínejte na to, že vaše kancelář je jenom vaše. Nepodléhejte dojmu, že je třeba něco nějak udělat, protože to tak dělají ostatní. Důležité je, abyste se na home office cítili jako doma.

 

Chci mít také možnost využít Homeoffice