18.9.2018

Málokdo dokáže ještě léta po své smrti vzbuzovat tolik rozporů jako Steve Jobs. Pro jedny geniální marketér, který dokázal prodat prakticky cokoli, pro druhé zloděj, který vlastně nikdy nevymyslel nic hmatatelného. Ať je pravda kdekoli, jedno se mu rozhodně upřít nedá: patří mezi nejúspěšnější podnikatele všech dob a dlouhá léta šlapal na paty Billu Gatesovi, nejbohatšímu muži planety. Jak se mu však podařilo vybudovat impérium, kterým dnes Apple je?

  1. Už jako dítě byl Steven Paul Jobs rebel. Ve škole měl problémy, protože odmítal autoritu učitelů, a několikrát ho z výuky raději poslali domů. Číst se naučil dávno předtím, zpravidla tedy neměl co dělat a nudu zaháněl svými koníčky. „Vždycky jsem si myslel, že se budu věnovat humanitním oborům, ale zároveň mě bavila elektronika. Pak jsem si přečetl, co říkal Edwin Land z Polaroidu o tom, jak jsou důležití lidé, kteří stojí právě na křižovatce mezi exaktními a společenskými vědami. Rozhodl jsem se, že přesně to chci dělat,“ řekl Steven o mnoho let později. Prvním krokem k úspěchu bylo dělat, co doopravdy miloval, i když to lidem okolo nejspíš nedávalo moc smysl.
  2. Když mu bylo třináct, získal brigádu svých snů v Hewlett-Packard (firma známá dnes pod zkratkou HP stále patří mezi dlouhodobě nejúspěšnější výrobce osobních počítačů, ale i další elektroniky). „Přes léto jsem dělal na lince, montoval jsem voltmetry. Tedy, to je trochu nadnesené, jenom jsem do nich dával šroubky,“ popsal Jobs svou funkci ve firmě. „Ale to mi bylo jedno, byl jsem v nebi!“ Živit se tím, co vás skutečně baví, je tedy doslova životně důležité. Jobs byl skromný, zároveň ale nikdy nezapomínal, že to chce dotáhnout tak daleko, jak je to jenom možné.
  3. I na střední se projevovala jeho (do té doby stále nepochopená) schopnost spojovat zdánlivě neslučitelné. Jeho spolužák ho popsal jako outsidera, protože „byl velmi chytrý, ale rozhodně nebyl šprt. Spíš se choval jako hippie, ale chtěl víc než se jenom každý večer zkouřit.“ Na stejné škole poznal zázračného programátora Steva Wozniaka. Jejich spolupráce v podstatě spočívala v tom, že Wozniak něco vymyslel a Jobs to vydával za svůj výtvor, aby to dokázal co nejvýhodněji prodat. Teoreticky tak Jobs Wozniaka obral o několik tisíc dolarů, zároveň mu ale zajistil gigantické příjmy, když spolu založili firmu Apple.
  4. „V podstatě jsme se Stevem vymysleli první počítač Apple I, protože jsme doma chtěli mít počítač,“ vysvětlil Jobs jednoduše svoje úmysly. „Tehdejší počítače jsme se nemohli dovolit, kromě toho byly nepraktické. Chtěli jsme něco, jako je Volkswagen Brouk.“ Možná není nejrychlejší, největší a nejluxusnější, ale lidé si ho zamilují. I Jobs byl na svůj Apple I náležitě pyšný. „Ze všech lidských vynálezů bude počítač určitě mezi prvními, až je budeme za mnoho let hodnotit. Je to nejlepší nástroj, který jsme kdy vymysleli,“ prohlásil hrdě v roce 1995.
  5. Jobsova posedlost jednoduchostí bezesporu hrála důležitou roli v jeho hvězdné kariéře a i my bychom se z ní mohli učit. Steve si vytvořil svůj vlastní styl, když desítky let nosil jenom černý rolák, džíny a botasky. Jednoduchost byla také důvodem, proč Jobs později z vedení Applu odešel. Jeho manažeři chtěli konkurovat Microsoftu a vyrábět počítače, které uměly od všeho trochu. Jobs byl však přesvědčený, že nový Mac by měl raději umět méně věcí, ale všechny pořádně. „Když řezbář vyrobí krásnou komodu, taky dozadu nedá kus překližky, třebaže tu zadní stěnu nikdy nikdo neuvidí,“ říkával, když popisoval svoje odhodlání nabízet dokonalý produkt.
  6. Po deseti letech se Steve do vedení Applu vrátil a našel firmu v rozkladu. Nabízela desítky produktů, které si byly podobné jako vejce vejci. Povyházel řadu vysoce postavených zaměstnanců a nechal Apple vyrábět jenom čtyři zařízení: stolní počítač, notebook, hudební přehrávač a telefon. Velkoryse si svoje know-how nenechal pro sebe, když dal řediteli Nike radu do života: „Nike dělá jedny z nejlepších bot na světě a lidi po nich touží. Ale pak vyrábíte taky hodně kravin. Vykašlete se na to a soustřeďte se na jenom na to nejlepší, co umíte.“ Díky líbivému designu a agresivní reklamní kampani obrátil Jobs během několika měsíců ztrátu sto milionů dolarů v zisk tří set!
  7. Mnoho jeho konkurentů mu dodnes nemůže přijít na jméno a nazývají jeho obchodní strategii „pokřivením reality“. I dlouholetý přítel Wozniak se k Jobsovým zásluhám staví chladně: „Nikdy nenapsal ani řádku kódu. Nebyl inženýr a nikdy nic nevymyslel.“ Jobsova vize však byla jasná: nabízet dokonalý produkt. Dokonalý nejenom pro ty nejbohatší a nejnáročnější, ale pro každého. Produkt, který nikdy nezapomíná na úvodní slova návodu k prvním Macům, jež si Jobs vypůjčil od Leonarda da Vinciho: „Jednoduchost je nejvyšší formou sofistikovanosti.“

Neztrácejte čas – začněte hledat.