14.11.2018

Určitě jste o nich už slyšeli – jejich název je v médiích skloňován dnes a denně. Ale ruku na srdce: co ve skutečnosti víte o kryptoměnách? Abyste dál netápali, připravili jsme malý souhrn toho, co se vyplatí znát.

  1. Co to vlastně je?

Definic existuje celá řada. Zjednodušeně lze říct, že kryptoměna je digitální platidlo… ale tím se toho vysvětluje jen málo. Pochopit princip kryptoměn není jednoduché, možná i proto se jim dosud věnuje tak úzký okruh zasvěcených. Ve světě kryptoměn platí úplně jiná pravidla než v každodenní realitě a je potřeba osvojit si neobvyklý systém uvažování, abychom do něj dokázali úspěšně proniknout.

  1. Bitcoin a ti druzí

Jako nejstarší a nejznámější příklad kryptoměny se uvádí bitcoin, který existuje bezmála deset let. Nikdo ale neví, kdo přesně za celým propracovaným systémem stojí. Ví se jen, že to byl (či byli, neboť možná jde o skupinu lidí) jistý Sakoshi Nakamoto, podle jména patrně japonského původu. Obchodovat se ale dá i s dalšími kryptoměnami – rychle se rozmáhá například ripple či ethereum. Na následujících řádcích se však pro zjednodušení budeme věnovat pouze bitcoinům.

  1. Jak se získávají?

Všechno je založeno na kryptografii. Jinými slovy, nemáte-li výkonný počítač, neškrtnete si. Jen pro zajímavost – těžba bitcoinu je energeticky náročnější než těžba skutečného zlata! Může za to obrovská spotřeba elektrické energie, která je potřeba k provozu výkonného počítače, jenž je napojen na softwarovou technologii zvanou blockchain. Díky tomu, že je tzv. decentralizovaná, nemá tato síť žádné slabé místo, takže ji nelze napadnout. Tvoří ji obrovské množství vzájemně propojených počítačů, které společně provádějí platby (lidově nazývané těžbu). Zároveň zajišťuje unikátní vlastnosti bitcoinu v porovnání s „reálnými“ měnami – nemá žádnou nadřazenou instituci, která by zajišťovala vývoj jeho kurzu. To, jestli bude hodnota kryptoměny stoupat či klesat, tedy reguluje pouze trh. Bitcoin navíc nikdo nemůže vlastnit, tudíž ani zfalšovat, nebo dokonce ovládnout. Bitcoinů existuje omezené množství – teoreticky je možné vytvořit 21 milionů bitcoinových mincí, v současnosti jsou vytěženy asi dvě třetiny tohoto množství.

  1. Jak to bude dál?

Kryptoměny jsou zatím v plenkách, podle všeho však mají před sebou rozhodně zajímavou budoucnost. Před deseti lety, když se zrodil bitcoin, patrně málokdo tušil, v jak ohromný projekt nakonec přeroste tento zdánlivě jednoduchý nápad zrozený v hlavě záhadného ajťáka. Dnes se pořádají mezinárodní konference, platbu v bitcoinech už umožňují i některé firmy, na veřejných místech přibývají automaty sloužící k těžbě… O tom, zda bude bitcoin nakonec skutečně slavit postupnou nadvládu, nás ale přesvědčí teprve následující léta. Zatím jsme zmiňovali samé přednosti, bitcoin má však také řadu nevýhod, na které se pojďme podívat podrobněji.

  1. Jaká jsou rizika kryptoměn?

Podobně jako na investičních trzích, i v případě bitcoinu nelze zaručit, že se jejich těžba výhledově vyplatí. Na první pohled to možná vypadá, že se o bitcoinech hovoří čím dál víc, takže sázka na ně by mohla být trefou do černého. Ale už teď jsou slyšet kritické hlasy, které varují, že jde jen o obří nafouknutou bublinu, jež může každým okamžikem splasknout. Kupříkladu letos v lednu analytici popisovali „bitcoinové šílenství“ – tehdy firmy dokázaly dodat rekordní množství digitální měny, konkrétně v hodnotě před miliardu dolarů. Zato v říjnu zaznamenali naopak strmý pokles. Ve srovnání s lednem představovalo říjnových 50 milionů dolarů pětadvacetinásobný pokles! Odborníci navíc poukazují na to, že od virtuálních měn se pomalu odvracejí i spekulanti. Znamená to tedy, že byste měli nad investicí do kryptoměn váhat? To sice ano, rozhodně ale nechceme odrazovat. Pravdou totiž je, že nikdo – ani zkušení znalci trhů – totiž nemůže s jistotou vědět, kterým směrem se nakonec globální obliba bitcoinů a jiných kryptoměn vyvine. Jedná se totiž o natolik mladý tržní segment, že na jakékoliv „zaručené“ prognózy je stále příliš brzy.

  1. Kde lze platit  bitcoinem?

Na závěr ještě zpět do praktického života. Chcete-li dnes bitcoinem zaplatit na skutečném trhu, je to už možné a pravděpodobně to bude čím dál běžnější. Například v Praze už můžete zaplatit kryptoměnou místo klasických peněz na více než 150 místech a další větší města po celém Česku nezůstávají pozadu. Zřejmě nejznámějším obchodem, který platbu v bitcoinech umožňuje, je e-shop Alza.cz. Ten navíc brzy slibuje umožnit platbu i v jiných, dosud méně rozšířených kryptoměnách.

A co chcete dělat vy? Vyberte si.