7.5.2019

Když se přes Evropu před deseti lety převalila ekonomická krize, mnozí ekonomové věštili brzkou smrt kapitalismu. Vždyť i ty nejbohatší a nejstabilnější evropské státy vykázaly pokles svého HDP, někdy i o více než šest procent. Dnes už víme, že se „smrtí kapitalismu“ to ještě pár let nebude nijak žhavé, ačkoli umělá inteligence, kryptoměny a 3D tiskárny tomuto systému rozhodně dají zabrat. Proto se trh bude muset přizpůsobit a jedním ze způsobů, jak nezůstat pozadu, je talentismus. Místo kapitálu budou firmy blízké budoucnosti soupeřit o to, aby měly pod svými křídly ty nejlepší hlavy ve svém oboru.

Méně je někdy více

V kapitalismu šlo společnostem o prostředky, kterými by dosáhly co nejvyššího zisku. Honba za ziskem v době talentismu samozřejmě zůstává, ale prostředky se mění. V kapitalismu bylo důležité mít hodně pracovníků, hodně strojů, zkrátka hodně všeho. Během zmíněné ekonomické krize se však částečně potvrdilo, že mít všeho nejvíc není záruka úspěchu. Krizi přežily jen ty nejchytřejší firmy, které dokázaly pružně zareagovat na nepříznivou situaci. Paradoxně došlo k tomu, že nadnárodní korporace začaly krachovat ve velkém, zatímco start-upy s tuctem zaměstnanců začaly růst jako houby po dešti.

Technologie a talentismus

Technologie v poslední dekádě udělaly mílový krok kupředu a lze předpokládat, že v desetiletí následujícím udělají podobných kroků hned několik. Zaměstnavatelé už teď poznávají na vlastní kůži, že najít odborníka je těžší než kdykoli dřív, právě kvůli zběsilému tempu evoluce technologií. V době téměř nulové nezaměstnanosti si tak třetina firem zoufá, že má problém obsadit pozice klíčové pro její další rozvoj. Jsou snad všichni čeští talenti již spotřebováni?

Doufejme, že ne. Ostatně pokud jsou Češi v něčem dobří, je to právě jejich schopnost improvizace, která se už jednou tak dobře osvědčila. I zaměstnanci (a ti, kdo zaměstnání hledají) ale touží po něčem „víc“ než po pouhém kapitálu v podobě výplaty a stravenek. Tím talentem, který u svých zaměstnavatelů hledají, je mimo jiné vstřícné jednání. Dnes už nestačí být šéfem, který chrlí rozkazy. Naopak je třeba být talentovaným lídrem, jehož mohou mít zaměstnanci za vzor. Jedině tak mohou dnešní firmy přežít a zůstat na trhu desítky let, přestože odhadovaná délka života průměrného start-upu se pohybuje okolo pouhých pěti roků.

Budoucnost školství?

Typickým příkladem odvětví, kde na přechod k talentismu teprve čekáme, je školství. Na jeho modernizaci čekáme již dlouhá léta, nové technologie se do něj dostávají jen velmi pomalu a rozhodně se nedá říci, že by školáci své učitele považovali za talentované lídry ve svém oboru. Ale vzpomeňte si na vysmívané představy našich předků, jak bude jednou vypadat třída: studenti jsou napojeni na přístroj, který jim lije informace rovnou do mozků. Ale proč vlastně ne? Vždyť výuka přes internet je technicky snadno proveditelná a jistě by mnohým studentům (i učitelům) prospěla. A potřebujeme vlastně klasické kantory? Neblížíme se náhodou do bodu, kdy bude možné se na internetu zdarma naučit prakticky cokoli – rovnou od odborníků?

Pokud vás při čtení tohoto článku přepadla mírná skepse a máte podezření, že žádným talentem neoplýváte, vyzkoušejte si náš osobnostní test. Ten vám během pěti minut pomůže trochu lépe poznat sebe sama a doporučí, kde svůj talent můžete nejlépe uplatnit.

 

Poznejte sami sebe. Udělejte si osobnostní test.