13.8.2018

Co je to vlastně nebezpečné povolání? I v kanceláři můžete zažít pořádný adrenalin, někdy jen stačí přijít o chvilku později na závažnou poradu a už je oheň na střeše. Se skutečným požárem ale asi na rozdíl od hasičů bojovat nemusíte. Kdo další každý den při práci nasazuje svůj život?

  1. Vojáci

Stačí pár vteřin a romantická představa ozbrojených agentů vezme za své. Být vojákem z povolání skutečně není žádný med – permanentní strach o život, fyzické i psychické vypětí, dlouhodobé odloučení od rodiny… Přestože vojáci z povolání odcházejí do výslužby ještě v produktivním věku, po celý zbytek života si nesou šrám na těle i na duši.

  1. Kaskadéři

Vypadá to jako práce snů – přicházíte do kontaktu s hvězdami filmového plátna a nebýt vás, řada riskantních a odvážných scén by vůbec nemohla vzniknout. Pravda je ale taková, že povolání kaskadéra nevzniklo pro nic za nic. Dřív nebo později vám dojde, že jste tu vlastně jako „náhradní díl“ a že veškeré riziko nesete na svých bedrech.

  1. Výškoví pracovníci

V málokterém inzerátu najdeme požadavek, že uchazeč nesmí trpět závratěmi. Pokud se však rozhodnete vykonávat výškovou práci, pak je takové kritérium naprosto klíčové – pohybovat se dennodenně několik set metrů nad zemí, to chce pořádnou dávku odvahy. Někdo ale musí okna v nejvyšších patrech mrakodrapu čas od času umýt.

  1. Horníci

Tma, stísněný prostor a neustále přítomné riziko výbuchu… To nezní jako popis ideálního pracovního prostředí, ne každý má však to štěstí na práci v útulné kanceláři. Horníci by mohli vyprávět. Většina z nich svou práci vykonává jen kvůli štědré finanční odměně a příslibu brzkého odchodu do důchodu.

  1. Zpravodajové

Práce „neohroženého reportéra“ také není pro každého. Pokud se jako novináři rozhodnete natáčet reportáže z válečných zón, míst postižených živelnými katastrofami nebo zasažených smrtelnými epidemiemi, každý den se chtě nechtě bojíte o vlastní život a uvažujete, jestli vám to za toho sólokapra opravdu stálo.

  1. Profesionální řidiči

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale statisticky vzato se jedná o nejnebezpečnější povolání v Česku. Pravděpodobnost, že člověk zemře při dopravní nehodě, se pochopitelně zvyšuje s tím, jak často se pohybuje v silničním provozu. A pokud tam někdo tráví osm, ne-li více hodin denně, pak je přímo ukázkovým kandidátem.

  1. Pracovníci IZS

Situace, při kterých jde o život, bohužel nejsou ojedinělé. Laviny, tonutí, hromadné nehody, požáry… Ještě že tu jsou odborníci, kteří si umí poradit, když většina z nás začíná panikařit. Je to ušlechtilé a nesmírně potřebné řemeslo, takže smekáme před všemi, kteří mají boj o záchranu života druhých v popisu práce. Bohužel někdy ani léta zkušeností nepomohou a hasiči, záchranáři nebo policisté při výkonu funkce zemřou.

  1. Pyrotechnici

Jakákoliv práce s výbušninami je nebezpečná. I když nakonec zjistíte, že se z náhodně objevené válečné miny vyklubala jen atrapa, přesto se nejprve pořádně zapotíte. Ovšem nebýt pyrotechniků, byli bychom bezradní při jakékoliv výhrůžce bombovým útokem a ohňostroje by byly striktně zakázané.

9. Policisté

Každý den nasazují vlastní životy, únosy, vraždy a výtržnictví je pro ně každodenní realita. Již mnoho policistů položilo vlastní život, jen pro dobro ostatních. Toto povolání tedy rozhodně není žádná procházka růžovou zahradou.

10. …vlastně každá práce

Máte po přečtení článku pocit, že vaše práce je nějak podezřele nudná? Závidíte výše uvedeným, že zažijí pořádné dobrodružství? Nezoufejte. Všechna povolání mají i svou stinnou stránku. Třeba takové sekretářky končí na operačních sálech se záněty karpálních tunelů, učitelé čelí výhrůžkám rodičů nezbedných žáků a bankovní či poštovní úředníci zase čas od času pohlédnou do hlavně pistole…

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.