5.10.2016

 1. Omlouvám se za malé zpoždění.
  Přijďte včas. Nevyprávějte žádná krkolomná zdůvodnění o rozkopaných silnicích, babičkách v nouzi nebo jiných neodkladných záležitostech. I kdyby byla pravdivá a měla ten nejšlechetnější úmysl. Prostě přijďte včas.
 2. Jak dlouho to potrvá? Mám potom ještě schůzku.
  Vyčleňte si na pohovor dostatek času, trvat bude tak dlouho, jak bude potřeba a připravte se na to, že to může být o hodně déle, než jste očekávali.
 3. Nezlobte se, ale tenhle hovor opravdu musím vyřídit.
  Právě teď neexistuje nic důležitějšího, veškerá vaše pozornost by měla patřit pohovoru. Vypněte telefon ještě před tím, než vstoupíte do budovy.
 4. Moje práce je peklo, chci odtamtud pryč, můj šéf nestál za nic.
  Pokud jste s minulou prací nebyli spokojení a na otázku hodnocení dojde, soustřeďte se raději na to, co vám přinesla pozitivního. Zachovejte diskrétnost a hlavně profesionalitu.
 5. Tu práci opravdu potřebuju.
  Neprezentujte se jako zoufalec, netlačte, s citovým vydíráním taky neuspějete.
 6. O jakém platu je tu řeč?
  Otázka platu rozhodně není tabu, otevřít by ji ale měl zaměstnavatel. Vy se připravte, co odpovíte. Udělejte si průzkum platů na podobné pozici, naceňte svou práci a vše porovnejte je s vlastním rozpočtem.
 7. Slabé stránky? Tak ty nemám.
  Pokud nejste Chuck Norris, určitě se něco najde. Ukažte, že o svých slabinách víte a jak pracujete na tom, aby se z nich staly přednosti.
 8. Nemám všechny zkušenosti, které chcete, ale učím se rychle.
  Nechte zaměstnavatele zjistit, jestli jste na danou pozici dostatečně kvalifikovaní. Zaměřte se na dovednosti, které ovládáte.
 9. Umím všechno. Od pečení chleba až po řízení vesmírné rakety.
  Nevyprávějte pohádky o tom, že jste Ferda mravenec a rozumíte práci všeho druhu. Přijde se na to rychle. Prodejte to, co opravdu umíte.
 10. Ano, tak stojí v životopise.
  Zaměstnavatel váš životopis určitě četl, chce to ale evidentně slyšet od vás. Rozveďte bod jeho zájmu, ať se dozví něco, co tam nestojí.
 11. Během několika týdnů se chystám na dovolenou.
  Téma dovolené zatím nechte stranou. Dojde na něj řeč, pokud dostanete pracovní nabídku.
 12. Co probrat podrobnosti dneska u večeře?
  Flirt, dokonce ani vtipy o flirtu do práce nepatří.
 13. Nevím.
  Možná že nevíte, ale přesto je dobré zaimprovizovat a opřít se o to, co víte.
 14. Nemám žádné otázky.
  Cože? Až doteď vás personalista bombardoval desítkami promyšlených otázek. Je čas oplatit mu stejnou mincí. Dokažte dobře položenými dotazy, že své práci rozumíte, že víte, co je důležité, a zjistěte všechno, co je třeba pro vaše konečné rozhodnutí.
 15. Zítra dám vědět, jestli jo.
  Ano, není nutné odpovědět na eventuální nabídku pozice přímo na místě. Zaměstnavatel vám dá jistě čas na rozmyšlenou. Nestavte se ale do dominantní pozice, nemuselo by se vám to vyplatit.