13.12.2018

Všichni dobře víme, že by pro nás Vánoce měly být svátkem klidu, ale zdá se, jako bychom naopak dělali všechno pro to, aby se závěr roku proměnil v nezvladatelný chaos. Ti šťastnější z nás, pokud je tak můžeme nazvat, řeší pouze jeden problém: dárky. Někomu dá hodně práce vůbec vymyslet, čím své milované obdarovat, jiný zase zoufale obíhá obchodní domy ve snaze ten pravý dar sehnat. Zde se nabízí hned několik tipů, jak se vyhnout této mánii, kterou stále ještě nazýváme poněkud eufemisticky „předvánočním shonem“, přestože začíná už v říjnu, jakmile opadne jiné šílenství s názvem „zpátky do školy“.

Můžete na to jít chytře a dělat si poznámky, čím byste své blízké rádi obdarovali, už v průběhu roku. Na podzim pak jenom vytáhnete eso z rukávu – váš seznam je hotov, stačí už pouze nakoupit. S tím se pojí i univerzální vánoční rada: odkládejte si peníze stranou už od jara, ať vás adventní nákupy nezastihnou nepřipravené.

Nezapomeňte využít toho, že žijete v roce 2018, a delegujte svou práci na někoho dalšího. Jistě není nutné, abyste veškeré přípravy na Štědrý večer museli obstarávat právě vy. Každý člen rodiny by měl přiložit ruku k dílu; to je také recept na pravé Vánoce, které nás stmelují dohromady. Totéž platí i pro již zmíněné dárky: nakupovat online už dnes můžete téměř cokoli a pro zásilku nebývá nutné zajít dál než na nejbližší poštu.

Tím se dostáváme ke druhé skupině lidí, pro které Vánoce neznamenají jen ten „příjemný stres“, ale také kupící se pracovní povinnosti. Bohužel ne každý je ředitel společnosti či manažer, aby mohl svoje povinnosti s úspěchem delegovat na ostatní zaměstnance. Máme nyní na mysli účetní, prodavače všeho druhu a konečně pracovníky v logistických firmách. Obzvláště ti poslední zažívají (právě s rozmachem nákupů po internetu) hotové peklo.

I z něj však vede cesta ven. Je třeba zvážit, co je skutečně nutné udělat ihned a co je možné odložit, aniž by to mělo negativní dopad na vaše další působení ve firmě. Vychutnejte si každý pozitivní moment během vaší směny, ať už je to spiklenecké mrknutí vašich kolegů nebo optimálně nastavený termostat.

Vždy je třeba mít na paměti, že není možné uspokojit všechny. Platí to v rodině, mezi přáteli a v práci ze všeho nejvíc. Bylo by nerealistické, kdybyste od sebe očekávali, že uděláte radost kompletnímu okruhu svých blízkých. O zákaznících a klientech, kterých jsou mnohdy i tisíce, vůbec nemluvíme. Pokud chcete, aby vaše Vánoce skutečně proběhly v klidu a míru, přestaňte na sebe klást příliš vysoké nároky a pečujte hlavně o sebe. A kdyby vás přece jen nějaký ten stres přepadl, odměňte se za to, že jste mu až doposud dobře odolávali – třeba svým oblíbeným cukrovím. Protože kdy jindy, když ne na Vánoce?

 

A co chcete dělat vy? Vyberte si.