21.1.2019

Čeká vás letos povýšení, změna práce, nebo se dokonce postavíte na vlastní nohy a založíte vlastní firmu? Nebo máte těsně po škole a chystáte se teprve do pracovního procesu naskočit? Tak či onak vás čeká mnoho změn, protože 1. července 2019 vejde v platnost mnoho let připravovaná novela zákoníku práce. Vybrali jsme pro vás několik změn, které se dotknou velkého počtu zaměstnanců.

Nadšení a potlesk sklidila nemocenská od prvního dne nemoci. „Konec nesmyslného trestání zaměstnanců za nemoc,“ radovala se Kateřina Valachová, poslankyně za ČSSD. Zaměstnavatel vám tedy hned, jakmile začnete stonat, začne vyplácet 60 % vašeho vyměřovacího základu. Aby to zaměstnavatele nezruinovalo, snížila jim vláda pojištění o dvě desetiny procenta.

Další peníze se vám do kasičky začnou sypat, pokud pobíráte minimální mzdu. Ta totiž vzroste o celých 1 150 Kč na 13 350 korun. (Nebo více, pokud vykonáváte vysoce kvalifikovanou práci.) „Výkon české ekonomiky dosahuje 70 % té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají přibližně jen 30 % německých mezd,“ vysvětluje tento krok ministryně práce Jana Maláčová. Premiér Andrej Babiš slíbil, že minimální mzda poroste i nadále, pokud tedy zůstane premiérem i v dalších letech.

Drobně se mění i pravidla práce přesčas. Stále vám za ni náleží 125 % vašeho průměrného výdělku. Stále se proplácení tomuto příplatku může zaměstnavatel vyhnout, pokud s vámi podepíše zvláštní úpravu. Nově se mu však nevyhne, pokud po vás bude chtít přesčas v den pracovního klidu, při pohotovosti nebo během noční směny. Další bod pro všechny zaměstnance!

Ale to stále ještě není všechno. Jestliže vám zaměstnavatel nakáže, že musíte směnu odpracovat v několika dílech, máte nárok na příplatek. Nepočítejte ale s tím, že si půlku šichty odpracujete ráno, pak si zajdete na šlofíka domů a ve tři se do práce zase vrátíte. Příplatek vám náleží jedině v případě, že vám šéf takovou pauzu nařídil.

Ještě jednou upozorňujeme, že toto je pouze stručný výčet změn, které považujeme za zásadní. Dalších nenápadných změn jsou však v novele zákoníku práce desítky, proto novinky ohledně jejího znění sledujte. Jednu jistotu totiž máte: i po změně zákona bude stále platit, že jeho neznalost vás neomlouvá.