4.10.2017

Je jedno, jaká ze 100 a 1 příčiny způsobila, že zítra je ten den D. Ať už jsi z předchozí práce odešel kvůli nevyhovujícímu kolektivu, nízkému platu, nebo ses jen musel přestěhovat do jiného města, tvůj nástupní den do nové práce je za dveřmi. Žít se má přítomností, takže zapomeň na starou práci a soustřeď se na to nové, co se před tebou otvírá.

Říká se, že každá skončená kapitola v knížce je začátkem té nové na další straně. Nejinak je to i v pracovní rovině. Přesto je pochopitelné, že tě sžírají obavy. Hlavou se ti honí tisíce otázek. Zapadnu do nového kolektivu? Zorientuji se v nové práci? Co když mi to nesedne? To by byla ostuda, kdyby mě vyhodili ještě ve zkušebce…

Stop. Dost negativních myšlenek. O pozitivním přístupu k práci jsme se bavili v jednom z předchozích článků. Dnes si ukážeme pár tipů, jak si ho udržet, i když měníš práci a nastupuješ jinam.

5 rad, jak si změnu užít a nezbláznit se z ní

1.Všichni někdy začínali

To si opakuj ráno, až budeš na cestě do nové práce. Věř, že nikdo nebude řešit, jak vypadáš, co tam děláš, nebo co naopak neděláš hned první den. V normálně fungující firmě mají všichni dost své práce na to, aby ještě řešili a rozebírali nováčka. Většinou tě stejně čeká řada zaškolení a v prvních dnech budeš trávit svůj čas víc v zasedačkách než ostatním na očích.

2.Nestraň se kolektivu

I když jsi introvert, tak se v prvních měsících snaž svých kolegů držet. Nemusíš hned postávat v kuchyňce u kávovaru nebo vedle tiskárny. Ale zajdi si s nimi v polední pauze na oběd. Stačí sedět a poslouchat. Získáš tak důležité informace, a to nejenom pracovní, často i ze zákulisí firemního chodu. Určitě choď na firemní akce. Vládne tam uvolněná atmosféra a spíše se s kolegy spřátelíš. Snaž se zapamatovat si jména. Existuje na to celá řada technik. Například každému kolegovi dej přívlastek, nějakou asociaci, a jméno se ti s ním pak rychleji spojí.

A co naopak nedělat? Nehraj si na chytrého. Přestože jsi si jistý, že je něco špatně a kolega nemá pravdu, neříkej to hned na začátku „na plnou pusu“. Buď asertivní, zmiň problém a hlavně navrhni řešení. Vyvaruj se vytahování příkladů z minulé firmy: „My jsme to tam dělali jinak. U nich to bylo lepší. Takhle je to tady špatně.“ Jako si starý vztah nebereš (nebo bys neměl) do nového, podobně zanech starou práci za prahem té nové.

3.Na nic si nehraj

Buď svůj! Když se budeš přetvařovat, snažit se ostatním něco dokázat a dělat se v jejich očích někým jiným, než ve skutečnosti jsi, dřív nebo později tě to dožene. Ne nadarmo se říká, že lež má krátké nohy. Je normální, že chceš ukázat, že to zvládneš a máš na to. Ale je zcela v pořádku přiznat, že něčemu nerozumíš nebo že potřebuješ pomoct – vždyť jsi v práci nový. Podobně si na nic nehraj ani v mezilidských vztazích. Pokud jsi prostě tišší povahy, nová práce tě extrovertem těžko udělá. Nenuť se do dialogů a aktivit, které ti jsou z duše nepříjemné. Jestli tě nebaví fotbal, tak to na teambuildingu jednoduše řekni. Není potřeba si před ostatními na něco hrát. Určitě najdete s kolegy něco jiného, co zajímá i tebe.

4.Bloček a pořádek na stole

Na začátku tě čeká hodně informací – jména nových kolegů, interní procesy ve firmě, nové technologie a mnoho dalšího. Je jasné, že do všeho chceš proniknout co nejdříve, abys nebrzdil tým. Ale každý pochopí, že to nebude za den ani za týden a v nadnárodních firmách ani za měsíc. Je přirozené se ptát.

Proto se svých kolegů ptej! Jednak tím splníš bod číslo 2, protože jim polechtáš ego (každý je někdy rád důležitý a chytrý), jednak se všechno dozvíš dřív. Samostatnost je důležitá a žádaná, ale než abys nad něčím novým trávil celý týden, je lepší se ozvat.

Pořiď si bloček, aspoň ten elektronický (super je například Evernote), do kterého si vše hned zapisuj. I to číslo na sekretářku nebo jméno kolegy ob tři stoly dále. Měj ve všem pořádek. To platí dvojnásob o tvém pracovním stole. Rychleji se pak ve všem zorientuješ a najdeš.

5.Neboj se vystoupit z komfortní zóny

Už jsme říkali, že si nemáš hrát na něco, co nejsi, a dělat, že víš všechno nejlíp. Přesto se vždy cení, pokud umíš převzít iniciativu a jdeš za hranice své komfortní zóny. Neboj se začít řešit i problémy, které nespadají přímo do tvé kompetence. Nejspíš to nebude hned v prvních měsících, kdy se ještě zaučuješ, ale později ti to může jen pomoci. V neposlední řadě ti to přidá, až si půjdeš říci o vyšší plat po zkušební době.

Ještě se bojíš? Tak se třikrát zhluboka nadechni, usměj se a překroč pravou novou přes práh nového zaměstnání. Mimochodem, nezapomeň se do komentářů pochlubit, co tobě nejvíce pomohlo překonat nováčkovský strach.

 

Hana Šormová

Neztrácejte čas – najděte si práci.