5.10.2016

Personalista se vás zeptá, jaké je vaše představa o vysněném zaměstnání a vy v rozpacích přemýšlíte, jak co nejlépe odpovědět. Nepropadejte panice. Je naprosto v pořádku, pokud se představa ideální práce do puntíku neshoduje s pozicí, o kterou se právě ucházíte. Uchopte odpověď povšechně a najděte obecné principy, na kterých obě zaměstnání fungují, jejich společné poslání nebo alespoň několik styčných bodů. Pokud se na příklad jedná o pozici v péči o zákazníka, můžete uvést, že jste spokojení, když můžete komunikovat s lidmi.

Cílem otázky není vás nachytat, jak sníte o zcela jiné budoucnosti, než jakou vám nabízí daná pozice. Snaží se vyjasnit si, jak moc o nabízenou práci stojíte, jestli v ní vůbec budete spokojeni a kde je klíč k vaší případné motivaci.
Nejlépe se vám při formulování odpovědi povede, pokud si dobře rozmyslíte, co vás nejvíce přitahuje na inzerované pozici a porovnáte to s modelem vaší ideální práce.

Vytvořte si profil ideální práce

Váš dream job nemusí mít nutně název jako „Account manager“ nebo „ředitel PR“. Jděte spíše po dovednostech, které byste rádi uplatnili, zodpovědnosti, kterou byste chtěli mít, a cíli, který vám přináší uspokojení. Zmiňte klidně i prostředí, ve kterém se vám dobře pracuje, a spojte ho s typem firemní kultury dané společnosti.

Uveďte příklady

Objasněte, jak vám uvedené typy činnosti byly v minulosti prospěšné, a jak se váš soubor dovedností hodí právě pro práci, o níž usilujete. Buďte připraveni uvést pár příkladů toho, jak jste v minulosti tyto schopnosti s radostí využili.

Zaměřte se na budoucnost

Dalším způsobem, jak na tuto otázku odpovědět, je zmínit určitý cíl, kterého byste chtěli prostřednictvím svého „vysněného zaměstnání“ dosáhnout. Pokud se například ucházíte o práci u neziskové organizace zabývající se ochranou životního prostředí, můžete zmínit, že základním prvkem vaší vysněné kariéry je prosazování ochrany přírody. Hlavní je vyjádřit svůj dlouhodobý zájem o pozici na vysoké úrovni, aniž byste tím zastínili svůj zájem o práci, o níž se ucházíte.

Ukázkové odpovědi

  • Na pozici zástupce oddělení služeb zákazníkům mě nejvíce těší možnost využívat své komunikační dovednosti a zkušenosti s péčí o zákazníky. Baví mě komunikovat se zákazníky a rychle a efektivně s nimi řešit všechny problémy. V budoucnu, až se stanu odborníkem na váš sortiment a vybuduji si úzké vztahy s vašimi zákazníky, bych se ráda posunula do oblasti prodeje.
  • Mé vysněné zaměstnání by zahrnovalo hodně týmové práce, jako jsou například pravidelná setkání zaměstnanců a skupinové projekty. Líbí se mi, že u této pozice kladete důraz na komunikaci mezi kolegy i mezi vedením a zaměstnanci. V mém předchozím zaměstnání tvořily 50 % všech projektů ty skupinové a já bych byl nadšený, kdybych mohl pokračovat v tomto duchu týmové práce i zde.
  • Mé vysněné zaměstnání by mi umožnilo vyvíjet webový obsah pro různé firmy. Baví mě poznávat různé klienty a vyvíjet obsah tak, aby vyhovoval jejich specifickým potřebám. Ve svém posledním zaměstnání jsem například úspěšně pracoval pro klienty z různých odvětví od zdravotnictví po školství. Líbí se mi, že i tato pozice by mi umožnila pracovat s mnoha rozličnými klienty.