29.4.2019

České matky mají v porovnání s ostatními Evropankami zákonem stanovenou mimořádně dlouhou mateřskou pauzu. Zatímco v některých zemích je běžný návrat do práce už během prvních měsíců po porodu, u nás se ženy často zůstávají doma i déle než rok. Z hlediska raného vývoje dítěte to má samozřejmě řadu výhod, ovšem jakmile dojde na návrat do zaměstnání, může tak dlouhá odluka představovat naopak překážku. Existuje recept, jak se s ní vypořádat? Poradíme.

Začněte s předstihem

Nejjednodušší to samozřejmě budou mít maminky, které se vracejí na stejnou pozici, odkud před rokem odcházely. Z pohledu zákona jim zaměstnavatel musí držet místo, takže by nemělo dojít k tomu, že jejich židli mezitím obsadí nový kolega. Přesto počítejte s tím, že než si opět zvyknete na koloběh pracovního procesu, bude to nějakou dobu trvat – pochopitelně čím delší dobu jste zůstala doma, tím náročnější bude naskočit do „zaměstnaneckého režimu“. Aby byl návrat hladký, je dobré se začít připravovat již o něco dříve. Co všechno můžete udělat už během mateřské?

Udržujte kontak  se zaměstnavatelem

Nenechte si ujet vlak a pokud možno mějte alespoň částečný přehled o tom, co se v práci děje. Dvanáct měsíců (ne-li víc, pokud přijdou třeba i další děti) je poměrně dlouhá doba na to, aby se ledacos událo – nedopusťte proto, abyste nastala situace, že se vrátíte a nebudete vědět, „která bije“. Vhodné je se příležitostně scházet s kolegy a udržovat přátelské vztahy – při takových setkáních navíc na chvíli odvedete myšlenky od plenek a dudlíků a odpočinete si.   

Natrénujte si nový režim nanečisto

Změna čeká nejen vás, ale celou rodinu. Dosud byli zvyklí na to, že jste stále doma, najednou budete každý den pryč. Zkuste tedy manžela i děti naučit, jak se bez vás obejít – ujistěte se, že dokážou připravit večeři a zastat potřebné domácí práce (pokud ne, nejvyšší čas je to naučit!). Zaveďte pravidelný režim vstávání, naučte se vařit do zásoby, zkrátka osvojte si nový systém organizace domácnosti tak, aby vám později pokud možno nic nekomplikovalo už tak náročné období. Možná vás trápí představa, že budete muset najednou trávit celé hodiny bez dítěte. Příprava by tedy měla zahrnovat i příležitostné odloučení – svěřte dceru či syna například na dopoledne k babičce.

Podívejte se po nové práci

Nejsou výjimečné případy, kdy žena při pobytu doma s dítětem zjistí, že původní práce jí vlastně nevyhovovala a už se mezi staré kolegy nechce vracet. Ty ambicióznější se rozhodnou ke změně ještě v průběhu mateřské a vrhnou se třeba do podnikání. Jistě jste také četli řadu příběhů o úspěšných matkách, které při výchově batolete objevily díru na trhu a teď vedle přebalování rozjíždějí vlastní firmu.

Ale ani pokud nemáte tak cílevědomé úmysly, možná vás mateřská mohla přivést k zamyšlení a došly jste k závěru, že vedle svého rodinného zázemí chcete změnit i to profesní. Jinými slovy – najít si nové místo. Důvody mohou být nejrůznější: dlouhé dojíždění je náhle neslučitelné s péčí o malé dítě, příjmy nejsou dostačující nebo jste si zkrátka uvědomila, že vás zaměstnání nenaplňuje. Mohlo se samozřejmě taky stát, že původní místo mezitím bylo zrušeno nebo vám zaměstnavatel zkrátka oznámil, že za vás našel náhradu. Co teď?      

I v tomto případě je žádoucí se na změnu začít připravovat mnohem dříve než týden před ukončením mateřské.

Buďte v kontaktu s pracovním trhem

Průběžně si zjišťujte, jaká je situace ve vašem oboru, co se týče volných míst. Procházejte si inzeráty a udělejte si přehled o tom, kde byste mohla najít uplatnění. Nebojte se potenciální zaměstnavatele i oslovit a osobně se zeptat – nic za to nedáte.

Vzdělávejte se

Školení, rekvalifikační kurzy a další akce rozvíjející pracovní dovednosti nejsou bezúčelné, zvlášť pokud se pohybujete v oborech, které se rychle vyvíjejí a je důležité nezaspat aktuální trendy. Pokud se před novým zaměstnavatelem budete moci pochlubit certifikáty z absolvovaných lekcí, potvrdíte tím svůj vážný zájem o místo.

Zkuste radu odborníka

Že se žena na mateřské rozhodne kompletně změnit obor, ve kterém se pracovně pohybuje, se stává překvapivě často. Potíž je v tom ujasnit si, co dál. Pokud tápete a nejste si jistá, kterým směrem se v nové životní roli vydat, nebraňte se návštěvě profesionálního kouče, kariérního poradce nebo třeba psychologa. Odborníci pomohou vytyčit si priority a najít řešení.

Postupujte jako obvykle

Samozřejmostí by dále měl být strukturovaný životopis, založení profilu na sítích typu LinkedIn, sestavení motivačního dopisu. Buďte aktivní v hledání – nastavte si automatické rozesílání e-mailů s přehledem volných pracovních pozic nejlépe hned na několika portálech, cíleně projděte webové stránky firem, které vás lákají, a omrkněte sekci „Kariéra“. Můžete také zkusit poptat se u přátel nebo známých, jestli by o nějaké volné pozici nevěděli.

Buďte sebevědomější

O práci jste se před mateřskou už pravděpodobně nejméně jednou ucházela, výhoda je tedy na vaší straně. Nejste už v roli nezkušeného absolventa, který teprve oťukává své možnosti. Víte, jak zhruba to chodí na pohovoru, jak se píše životopis, máte nějaké zkušenosti. Navíc je tu jeden významný rozdíl – jste matka! Pokud jste zvládla přivést na svět dítě, co je oproti tomu hledání práce?

 

A co plánujete vy? Najít si novou práci?