7.2.2018

Co nejlépe zabírá na nervozitu před přijímacím řízením? Je to humor. Pokud vás čeká schůzka s personalistou, pojďte se trochu odreagovat při čtení následujícího textu. Až se pak budete potit při snaze o vytvoření co možná nejlepšího dojmu, vzpomeňte si, že vždycky to může dopadnout hůř.

Stres paralyzuje… někdy až příliš

Jako třeba v případě nešťastníka, který samou trémou zapomněl počet vlastních dětí. Aby si pak byl jistý, že neuvede špatné číslo, pro jistotu své potomky spočítal na prstech. Běžnější, než by se mohlo zdát, je i bezelstná upřímnost. Následující dáma si zřejmě vzala důkladně k srdci radu, že není vhodné u pohovoru lhát. „V minulé práci jsem se nezastavila. Doufám, že tady bude víc klidu, takže zbude dost času na telefonování s kamarádkami,“ představila plány, které se ovšem tak docela neshodovaly s požadavky budoucího zaměstnavatele. Podobně na tom byl muž, který na shodnou otázku odpověděl:  „Chtěl bych to tu nějak doklepat do penze.“ Jiný zase nezapomněl zmínit, že podle kamarádů v hospodě by práci prý zvládl, „tak se tedy hlásí“.

Krvelační uchazeči

Personalisté mají ale v zásobě i daleko pikantnější historky. Skoro to vypadá, že když pohovor probíhá standardním způsobem, je něco špatně. Nejkurióznější situace nastávají ve chvíli, kdy mají uchazeči projevit vlastní osobnost nebo prokázat své vzdělání či dovednosti. „Nezlobte se, ale zrovna dnes mi angličtina nejde,“ vymlouvala se třeba jedna z kandidátek poté, co byla vyzvána, aby předvedla svůj jazykový um. Na dotaz, jaký je jeho životní cíl, zase další ze zájemců o volné místo odpověděl: „Chtěl bych si pořídit na zahradu hyenu.“ A žena toužící po práci pedikérky se přiznala, že v minulosti neúspěšně zkoušela studovat medicínu. „Když mi to nevyšlo, dala jsem se na pedikúru, protože tam se taky přijde do styku s krví,“ přiblížila svou netradiční motivaci.Přestávka na svačinu

Leccos napoví, když dospělý muž přijde v doprovodu snaživé manželky – to pak nezbývá, než ubohého kandidáta spíše politovat. Podobně to platí v případě, rozhodne-li se kandidáta svou přítomností podpořit matka – ty ostatně doprovázejí také své dcery. Pokud je dceři teprve devatenáct let a hlásí se na svou první pozici, je to ještě pochopitelné. Už méně však personalisté ocení, když starší dáma převezme iniciativu a za svou dceru rovnou odpovídá. Jako třeba takhle: „S délkou pracovní doby problém mít nebude, ona stejně nemá kluka,“ vypráví další z legendárních historek tradujících se mezi personalisty.

Záludné otázky někdy uchazeče dostanou do úzkých natolik, že ve snaze nějak z nepříjemné situace vybruslit raději utečou a zamknou se na toaletách. Přerušit pohovor však mohou i daleko prozaičtější důvody – to když si uchazeč třeba potřebuje odskočit zkontrolovat své zaparkované auto, sníst svačinu, zakouřit si, nebo dokonce zavolat do svého stávajícího zaměstnání a vymluvit se na chřipku.
A rada na závěr? I kdybyste na pohovoru zažili nějaký trapas, nikdy nevíte, zda právě to nakonec nebude klíčovým faktorem, který rozhodne.

Držíme palce!

A pak si najděte práci, která vás bude bavit.