7.11.2018

Už dříve jsme v článku Kratší pracovní doba v ČR? psali o Průmyslu 4.0, tedy o právě probíhající čtvrté průmyslové revoluci. Během každé předchozí průmyslové revoluce došlo k zavádění technologií, které lidem ulehčily práci, zároveň však tyto technologie odstartovaly propouštění a obrovské společenské změny. Jaké změny přinese Průmysl 4.0? Přispěje ke zvýšení našeho životního standardu, nebo se staneme otroky internetu a umělé inteligence?

David Rotman, expert MIT na nové a rostoucí technologie, ve svém článku Jak technologie ničí pracovní místa popsal jev, k němuž postupně dochází již od konce osmdesátých let. Zatímco špatně placená manuální práce a dobře placená vysoce kvalifikovaná práce zůstává, ubývá míst, která jsou placena „tak nějak středně dobře“. V tomto šedém průměru se však pohybuje většina všech zaměstnanců v České republice. Nejenže tak dochází ke nechvalně známému rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými, ale zároveň je stále méně těch, kdo berou (dnes již téměř neexistující) průměrný plat.

Oxfordská univerzita přišla s ještě ponuřejším výhledem do budoucnosti: 47 % pracovních míst ve Spojených státech by se dalo ihned zrušit a nahradit počítači. Je to snad důvod k panice? Rozhodně nikoli – je to důvod ke vzniku nových pracovních míst. Typickými pozicemi, které Průmysl 4.0 ohrožuje, jsou knihovník, prodavač či jakákoli stereotypní práce za přepážkou.

Tato pracovní místa jsou díky umělé inteligenci a internetu věcí snadno nahraditelná technologií. Vystřídají je zaměstnání, pro která zatím nemáme ani jednoznačný název: inženýr průmyslových dat, technický koordinátor či vývojář uživatelského rozhraní. Firmy se tyto pozice zoufale snaží zaplnit, aby měly konkurenční výhodu, proto nabízejí mnohdy až astronomické platy. Problém je jediný: jak masově naučit knihovníky a prodavačky programovat?

Na tento „drobný“ zádrhel bude muset ČR zareagovat na několika frontách. Prvním krokem bude reforma sociální péče, která umožní „průměrným“ zaměstnancům rekvalifikovat se, aby mohli jít s dobou. (Díky Průmyslu 4.0 na to budou mít více času, možná dokonce ani nebudou muset opustit pohodlí svých postelí.) V dlouhodobějším měřítku bude potřebná i reforma školství. Ta odbourá nesmyslný objem informací, které musí každý student vstřebat, a nahradí je například základy programování.

Stejně jako se hrstce nespokojených dělníků nepodařilo v 19. století zničit všechny mechanizované tkací stroje, ani my nedokážeme zastavit pokrok dnešních moderních technologií, nebo možná přesněji technologií zítřka. Lamentování hoteliérů nad sdíleným bydlením pravděpodobně nebude příliš platné a dlouhodobě neudržitelné jsou i protesty taxikářů proti autonomním vozům, které dokážou bezpečně přepravit zákazníka i bez řidiče.

„Pokrok nezastavíš“, jak se říká. Takže je lepší se na další skokovou změnu psychicky i prakticky připravit a místo lkaní nad novými pořádky radši těžit z výhod, které Průmysl 4.0 nabízí. Optimistický je příslib kratší pracovní doby, možnosti pracovat z domova, ale hlavně přenechání robotické práce robotům.

 

Neztrácejte čas – začněte hledat.